.Opublikowano: 2020-11-26

Stacja ładowania przy wielickiej kopalniWieliczka ma pierwszą stację ładowania pojazdów elektrycznych w centrum miasta. Powstała ona przy Kopalni Soli „Wieliczka” na terenie parkingu przy tężni solankowej - z jednej strony z myślą o mieszkańcach regionu, z drugiej o turystach.


Zasilana zieloną energią

Samochody elektryczne zyskują coraz większą popularność. W eksploatacji są bowiem tańszą alternatywą dla tych spalinowych, a gdy prąd do ich zasilania pochodzi ze źródeł odnawialnych są zdecydowanie przyjaźniejsze dla środowiska. – Kopalnia stawia na ekologię i prospołeczne rozwiązania. W wymaganiach przetargowych na dostawę energii stosujemy zapisy o dostarczaniu zielonej energii. Dzięki temu cała kopalnia, w także stacja ładowania pojazdów elektrycznych, zasilane są prądem z proekologicznych źródeł. Wybudowanie tej stacji było możliwe dzięki współpracy Kopalni Soli „Wieliczka” z firmą Tauron–mówi Paweł Nowak, Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.,

Atrakcyjna lokalizacja

Dostęp do stacji jest od strony ul. Dembowskiego 22, znajduje się ona tuż przy wjeździe na parking przy tężni.Pomysł stacji przy kopalni pojawił się w ubiegłym roku. – Kopalnia Soli „Wieliczka” z uwagi na bliskość Krakowa i ważnych węzłów komunikacyjnych, jak również turystyczną popularność jest atrakcyjną lokalizacją do tego typu infrastruktury. Tauron jako pierwszy zwrócił się do nas z propozycją instalacji takiej stacji, podczas gdy wiele dużych miast na południu Polski jeszcze takich nie ma – wyjaśnia Tomasz Broniowski, Dyrektor Biura Spółki Kopalni Soli „Wieliczka” S.A., dodając:- Realizacja tego zadania jest kolejnym projektem z zakresu społecznej odpowiedzialności, którą staramy się w kopalni rozwijać w wielu obszarach.

Zabudowa stacji

Do prac projektowych przystąpiono na początku 2020 roku na mocy porozumienia pomiędzy Kopalnią Soli Wieliczka S.A. a Tauron Dystrybucja Serwis S.A. Objęły one zasilanie superszybkiej stacji do ładowania samochodów elektrycznychz sieci elektroenergetycznej kopalni. Wykonana została linia kablowa zasilająca, wyprowadzona z Głównej Stacji Transformatorowo-Rozdzielczej do ładowarki samochodów elektrycznych. Po odbiorze technicznymstacja została oddana do użytku. Kopalnia zachęca do korzystania z niej w godzinach otwarcia parkingu.

Ładowanie w kilkanaście minut

Stacja umożliwia jednoczesne ładowanie samochodów elektrycznych lub hybrydowych typu plug-in. Obsługuje europejskie, północnoamerykańskie i azjatyckie standardy szybkiego ładowania samochodów elektrycznych EV, dzięki czemu wspiera obecne oraz przyszłe generacje elektryków, pozwalające na ładowanie z mocą większą niż 50 kW.

Na stacji można jednocześnie naładować prądem dwa samochody. Dwie wtyczki DC pozwalają na szybkie ładowanie do 150 kW, zaledwie w kilkanaście minut każda. Ładowarka posiada przyjazny interfejs użytkownika, który w prosty sposób umożliwia właścicielom samochodów elektrycznych korzystanie z tego urządzenia.


Stacja ładowania przy wielickiej kopalni - zobacz zdjęcia   

Noc Bibliotek 2020  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na Noc Bibliotek 2020. Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek, odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Noc Bibliotek 2020
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek