carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-05-02

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Wieliczce i gminie


W Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - 2 maja o godz. 10.00 w Koźmicach Wielkich odbyły się uroczyste obchody Pierwszej Rocznicy odsłonięcia i poświęcenia Pomnika Pamięci Żołnierzy Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej z placówki „Sosna-Las”.

Uroczystości w Koźmicach Wielkich / fot. UMiG Wieliczka

Organizatorami wydarzenia byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka. W uroczystości wzięli udział m.in.: Jan Sroka – Naczelnik Wydziału Zagranicznego Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, mjr Ryszard Brodowski – Prezes Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻ AK), doc. dr Piotr Kurek – członek Prezydium Zarządu Głównego ŚZŻ AK, Edward Jankowski – członek Prezydium Zarządu Okręgu Małopolska ŚZŻ AK, por. Tadeusz Piotrowski – Prezes Koła Wieliczka ŚZŻ AK, Wojciech Habela – zasłużony w popularyzacji etosu Armii Krajowej w kraju i za granicą, o. Jerzy Pająk – Kapelan Żołnierzy AK, Artur Kozioł - Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Jacek Juszkiewicz - Starosta Wielicki, Tadeusz Luraniec – Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce, Maciej Filiciak – Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Wieliczce, Radni Powiatu Wielickiego oraz Radni Rady Miejskiej w Wieliczce oraz rodziny żołnierzy z placówki „Sosna – Las”. Posterunek przy Pomniku wystawiła 6. Brygada Powietrzno-Desantowa oraz harcerze ZHP z Marszowic. Sygnalista i werblista reprezentowali Orkiestrę Wojskową Garnizonu Kraków, a oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta "Hejnał" z Byszyc.


.......  Podczas uroczystości naczelnik Wydziału Zagranicznego Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Sroka, wręczył medale „Pro Patria”, przyznawane osobom i instytucjom „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”. Medalami uhonorowani zostali: Artur Kozioł, o. Jerzy Pająk, por. Tadeusz Piotrowski, Wojciech Habela oraz Kazimierz Cholewa - Prezes Towarzystwa Parku Jordana w Krakowie, któremu medal zostanie wręczony w terminie późniejszym.

Koncert pieśni patriotycznych WITAJ MAJ

 

Następnie por. Tadeusz Piotrowski – Prezes Koła Wieliczka ŚZŻ AK dokonał symbolicznego przekazania sztandaru Wielickiego Batalionu Armii Krajowej „Wilga-Mrówka” młodzieży z wielickich szkół, które reprezentowali: Agata Kania z Liceum Ogólnokształcącego w Wieliczce, Maciej Kaczmarski z Gimnazjum w Wieliczce oraz Krzysztof Kozłowski z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Wieliczce. W dalszej części spotkania uczestnicy obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Koźmicach Wielkich.

Przed składaniem wiązanek i zapaleniem zniczy Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej o. Jerzy Pająk odmówił modlitwę za walczących o wolność ojczyzny żołnierzy ZWZ - AK.

Na zakończenie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Koźmicach Wielkich poczęstowały wszystkich przybyłych tradycyjną grochówką.

Pomnik upamiętniający działalność Żołnierzy Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej z placówki „Sosna-Las” wzniesiono w Koźmicach Wielkich w pobliżu miejsca, gdzie w latach 1940-1945 znajdował się w ukrytym schronie magazyn broni i sprzętu Armii Krajowej. Szczególnie zaangażowany w tę inicjatywę był doc.dr Piotr Kurek, syn kpt. Armii Krajowej – Józefa Kurka VM (1913-1997), w którego domu rodzinnym znajdował się ukryty skład broni ZWZ - AK. Pomnik powstał także dzięki wsparciu i osobistemu zaangażowaniu por. Tadeusza Piotrowskiego – Prezesa Koła Wieliczka ŚZŻ AK oraz mjr. adw. Ryszarda Brodowskiego – Prezesa Okręgu Małopolska ŚZŻ AK. Patronat nad tym projektem objął Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Artur Kozioł.

Wspomniany Pomnik jest ważnym strażnikiem pamięci o ludziach, którzy podjęli nierówną walkę w imię wolności i honoru. Uświadamia nam, że działania wojenne rozgrywały się obok nas, w miejscach, które na co dzień mijamy w pośpiechu. Nazwiska, znajdujące się na pomniku, są nam dobrze znane, co świadczy o tym, że wielu naszych przodków, pragnących tutaj gdzie my spokojnie żyć i pracować, musiało zrezygnować z osobistych planów i poświęcić się dla ważniejszych ideałów. UMiG Wieliczka wydał w pierwszą rocznicę odsłonięcia Pomnika opracowaną przez Piotra Kurka i Piotra Kaczora broszurę okolicznościową.

Tego samego dnia w Wieliczce wolontariusze rozdawali biało-czerwone flagi, a także śpiewniki pieśni patriotycznych.

Angelika Starzec
UMiG Wieliczka

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Wieliczce i gminie - zobacz zdjęcia

20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021