.Opublikowano: 2022-05-20

Święto małopolskich rodzin zastępczych„Jesteście superbohaterami!” – powiedział Premier Mateusz Morawiecki, który 18 maja gościł w Kopalni Soli „Wieliczka” na gali wieńczącej Małopolski Kongres Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Premier skierował swoje słowa do zgromadzonych w komorze Warszawa rodzin zastępczych. Podziemne spotkanie było przede wszystkim ich świętem, a także podziękowaniem za codzienny trud wkładany w wychowanie najmłodszego pokolenia Polaków.


Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wielką pracę rodzice zastępczy wykonują, jak wielkim sercem się dzielą. Można powiedzieć, że wróciła moda ma superbohaterów. Dla mnie Wy jesteście takimi superbohaterami – podkreślił Premier. - To dla Was wielkie brawa. I to takimi superbohaterami, którzy walczą nie tyle z komiksowymi czarnymi charakterami, ale walczą z emocjami, nieufnością, traumami, z lękami, przezwyciężają te lęki. To jest coś naprawdę niezwykle wielkiego. Nie ma w języku polskim takiego słowa pomiędzy: praca i miłość. To właśnie jakiś amalgamat, jakaś zbitka tych dwóch słów - gdyby powstała, to jest to, co Wy swoim podopiecznym dajecie.(…) To miłość, która daje im normalne perspektywy, takie jakie każde dziecko chciałoby mieć. Bardzo gorąco tutaj z Wieliczki dziękuję Wam wszystkim, małopolskim rodzinom zastępczym, ale też stąd niech popłynie mój głos do wszystkim rodzin zastępczych. Bardzo wszystkim gorąco dziękuję.

Gala kończąca Kongres była okazją, by wyróżnić rodziców zastępczych oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Trafiły do nich medale Polonia Minor i odznaki Meritis pro Familia. Wręczono w sumie 51 nagród. Polonia Minor przyznawana jest przez samorząd regionu osobom i instytucjom za szczególne działania na rzecz Małopolski – medale otrzymały 42 rodziny. Z kolei odznaki Meritis pro Familia to honorowe wyróżnienia dla osób, a także organizacji oraz instytucji, które przyznaje Minister Rodziny i Polityki Społecznej. Uhonorowano nimi 9 rodzin.

Nagrodzonym i obecnym na gali rodzinom dziękowała Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg: – Dzisiaj najważniejsze są rodziny, najważniejsze są dzieci. Spotykamy się nieprzypadkowo 18 maja, gdy świętujemy urodziny Świętego Jana Pawła II. To właśnie św. Jan Paweł II wypowiedział takie słowa: „wśród wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i najważniejszą” – mówiła.

W gali uczestniczyło ok. 300 osób. Spotkanie uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej w Wieliczce. Uroczystość w komorze Warszawa była punktem kulminacyjnym kilkugodzinnego pobytu rodzin zastępczych w podziemiach kopalni. Mogły one tego dnia nie tylko zwiedzić Trasę Turystyczną, ale także udać się do tężni solankowej. Na młodych gości czekały liczne atrakcje, animacje i zabawy.

Na wydarzeniu, obok Pana Premiera i Pani Minister, gościli m.in. Przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Poseł Urszula Rusecka, Poseł Józefa Szczurek-Żelazko, Poseł Rafał Bochenek, Przewodniczący Sejmiku Małopolskiego Jan Tadeusz Duda, Wicewojewoda Małopolski Ryszard Pagacz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, a także wielu przedstawicieli instytucji, urzędów, samorządów.


Święto małopolskich rodzin zastępczych - zobacz zdjęcia


   
3 Maja


 


20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021