hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2018-05-28

Święto Soli 2018Impreza nawiązuje do solnej przeszłości Wieliczki. W sektorze tradycyjnym znajdzie się stanowisko warzenia soli z pokazami metod jej produkcji w dawnych czasach. Tu też będzie można zobaczyć i samemu doświadczyć przeróżnych rzemiosł: od skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, kaligrafii, drukowania na prasie, składania czcionki, przez wyplatanie koszy, wykuwanie w metalu, wykonywanie beczek, drukowanie na tkaninie po odbijanie drzeworytu, wyrabianie pieczęci i świec, a nawet rzeźbienie w soli.


Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Sól w sporcie”. Atrakcją tego sektora będą spotkania z himalaistami @Sylwią Bajek i Szczepan Brzeski - godz. 13.30) oraz biegaczami maratonów i ultra-biegów górskich (Bartoszem Gorczycą, Robertem Faronem i Łukaszem Saganem - godz 12.00), porady trenera personalnego i rehabilitacyjne (godz. 10-17) oraz tor przeszkód (godz. 10-17). Ta część imprezy powstała we współpracy z firmą SALCO - producentem soli regeneracyjnych dla osób aktywnych i sportowców.

Dla dzieci przygotowano ciekawe zajęcia i zabawy m.in. malowania solniczek i lepienia z masy solnej, zjazd u liny z baszty, poszukiwania skarbów na stanowisku archeologicznym oraz zajęcia sportowe „Solni Siłacze”. Rodziny natomiast będą mogły wziąć udział w grze terenowej „Solne Igrzyska” (godz. 12-16).

Zabawie towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dęte Kopalni Soli "Wieliczka" (godz. 11.30 i 12.30) i zespołu folkowego Jar (godz. 17.00). Swoje specjały serwować będzie Karczma u Żupnika.

Warto też zwiedzić Zamek Żupny z wystawą stałą solniczek (ta muzealna kolekcja zaliczana jest do najcenniejszych tego typu zbiorów na świecie) oraz czasową „Ballada o lubelskim bursztynie” z wyjątkowymi okazami bursztynu.

Obydwie części imprezy połączy sól, którą oferować będą stanowiska kopalń soli: Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna w Kopalni Soli "Kłodawa" S.A., Kopalnia Soli "Bochnia", Kopalnia Soli "Wieliczka".

Partnerzy: Miasto i Gmina Wieliczka, Kopalnia Soli "Wieliczka", SALCO, Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Honorowy Patronat Prezesa: Polska Organizacja Turystyczna

Patronat: Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Patroni medialni: TVP 3 Kraków, dziennikpolski24.pl, Radio Kraków, MiastoDzieci.pl - inspiracje dla rodziców i dzieci, Poznaj Świat miesięcznik, WieliczkaCity.pl, Kids in Kraków

   Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza