.


Opublikowano: 2018-10-25

Szachowe Mistrzostwa do lat 7- relacja20 października 2018 r. w budynku zastępczym na czas remontu Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Przebieczanach z siedzibą w Tomaszkowicach zorganizowano XV Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Szachach do lat 7.


Do rywalizacji o zaszczytne tytuły przystąpiło 54 chłopców i 30 dziewczynek z Burzyna, Chrzanowa, Dobczyc, Gorlic, Gorzkowa, Kłaja, Krakowa, Lubaszowej, Łapanowa, Myślenic, Niepołomic, Ochojna, Olkusza, Przebieczan, Przeworska, Rybnej, Rzepiennika Biskupiego, Sierczy, Skawiny, Sławkowic, Staniątek, Szarowa, Szczytnik, Trzebini, Wieliczki, Woli Batorskiej.W Mistrzostwach uczestniczyły dzieci urodzone w 2011 roku i młodsze. Najmłodsi zawodnicy to 4 letnia Paulinka Pajer i Miłosz Kandzior. Turnieje w grupie dziewcząt i chłopców rozegrano systemem szwajcarskim, po 7 rund z tempem gry 15 minut dla zawodnika. Sędzią głównym był sędzia klasy międzynarodowej FIDE Andrzej Irlik a asystentami Agnieszka Bohun, Bogumiła Ślęczka, Magdalena Wandas, Jacek Kasprzycki, Marian Polak, Bartosz Ślęczka, Stanisław Turecki. Turniej dziewcząt wygrała z kompletem punktów Faustyna Czajka (K Sz. Gambit Przeworsk). Wicemistrzynią została Blanka Polakiewicz (UKS Czarny Koń Olkusz) z 6 pkt. Trzecia była Milena Gładysek (UKS przy SP 8 Chrzanów) z 5 pkt. W klasyfikacji dziewczynek do lat 6 najlepiej zagrały Julia Drozd (UKS Goniec Staniątki), Patrycja Pająk (KSOS Kraków), Róża Zabrzańska (Trzebinia). Wszystkie zdobyły po 4 punkty. Tytuł mistrza wśród chłopców wywalczył Michał Kaszuba (UKS przy SP 8 Chrzanów) zdobywając komplet punktów. Wicemistrzem został Jan Wolak ( K K Sz. Kraków) z 6 pkt. Trzeci był Władysław Pawlikowski (Myślenice) z 5,5 pkt. W klasyfikacji do lat 6 najlepsi to Jan Wolak, Władysław Pawlikowski i Szymon Warias (Skawina) zdobywca 5 punktów. Wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali dyplomy, nagrody i upominki a zdobywcy pierwszych trzech miejsc puchary, medale, które wręczył Mistrz Polski w szachach arcymistrz Jan Krzysztof Duda. Warto wspomnieć, że Jan Krzysztof Duda wygrał te Mistrzostwa w 2004 i 2005 r,a później zdobył w różnych kategoriach wiekowych wiele tytułów Mistrza Polski i Świata. W dniach od 23 IXdo 6 X 2018 r. na Olimpiadzie Szachowej w Batumi (Gruzja) grał na pierwszej szachownicy w polskiej drużynie, która osiągnęła największy sukces w czasach powojennych, zajmując IV miejsce wśród 184 krajów. Życzymy tegorocznym uczestnikom Mistrzostw podobnych sukcesów w królewskiej grze. Otwarte Mistrzostwa Małopolski zorganizowali MKS MOS Wieliczka, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieliczce, Powiat Wielicki, Miasto i Gmina Wieliczka, Małopolski Związek Szachowy, Szkoła Podstawowa w Przebieczanach. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Powiatu Wielickiego.

Jerzy Cholewa

Szachowe Mistrzostwa do lat 7- relacja - zobacz zdjęcia   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022