carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2012-10-18

Szkoła w Zagórzu pod znakiem odblasków


6 października w sobotę odbył się Rodzinny Piknik pod hasłem „Bądź bezpieczny – świeć przykładem”. W samo południe pod Szkołą Podstawową w Zagórzu zgromadzili się uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i zaproszeni goście, aby wspólnie promować akcję „Odblaskowa Szkoła”. Jej celem jest między innymi zwiększenie bezpieczeństwa na drodze poprzez zachęcanie do noszenia elementów odblaskowych.

Po przywitaniu gości, pani dyrektor Joanna Hytroś zachęciła wszystkich uczestników do oddawania krwi w autobusie mobilnym honorowych dawców krwi, który stał na parkingu szkolnym. Następnie w asyście policji „odblaskowy korowód” ruszył do Domu Kultury w Zagórzu, aby tam spędzić całe popołudnie.

Piknik rozpoczął się od pokazów artystycznych uczniów szkoły. Występy były bardzo zróżnicowane. Oprócz piosenek o bezpieczeństwie i odblaskach, można też było usłyszeć wierszyki ułożone przez dzieci o znakach drogowych, zobaczyć pokaz mody i tańca oraz oglądnąć przedstawienia, w tym kukiełkowe.

Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie alkogogli oraz prelekcja pełnomocnik do spraw alkoholowych pani Marzeny Stawarz na temat trzeźwości. Osoby pełnoletnie, które chciały przekonać się jak nawet nieduża ilość alkoholu zaburza zmysł wzroku, mogły uczestniczyć w prezentacji prostych czynności (zbieranie kredek i przelewanie wody) bez i w alkogoglach. Jak sami przyznali, zadanie nie było łatwe.

Najmłodsi uczestnicy pikniku z niecierpliwością czekali na zapowiedziany na godz. 14.00 pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu straży pożarnej, służby medycznej Malta i policji. Uruchomiono syreny, a na sygnale nadjeżdżały kolejno służby ratunkowe. Pokaz zrobił duże wrażenie także na mieszkańcach okolicznych domów. Zgromadzeni goście, między innymi pan Burmistrz Roman Ptak, wyrazili uznanie dla rozmachu przedsięwzięcia zagórzańskiej szkoły.

Uroczystość ta miała charakter rodzinny, dlatego uczniowie wraz z najbliższymi mogli wykazać się wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa na drodze w turnieju rodzin. Pytania dotyczyły między innymi znajomości znaków i przepisów drogowych, a zmagania oceniali sołtys Zagórza pan Andrzej Balicki, dzielnicowy pan Zbigniew Dyjach oraz przedstawiciel służby medycznej.


Poza wiedzą i znajomością przepisów, rodziny mogły także wykazać się sprawnością fizyczną w konkurencjach sportowych, np. skakaniu w workach, rzucie woreczkiem do celu czy sztafecie ze związanymi nogami. Chętnych było bardzo wielu.

Kto wolał oglądnąć występy taneczne lub posłuchać muzyki mógł zobaczyć zespół „Zagórzanie” oraz grupę folkową z Węgier. Każdy znalazł coś dla siebie.

Po rozdaniu nagród za turniej rodzinny i sportowy, uczniowie podziękowali rodzicom, nauczycielom i sponsorom za zorganizowanie tego przedsięwzięcia wręczając im odblaskowe serduszka. Sponsorzy zagwarantowali atrakcje (np. dmuchany zamek od firmy „Oknoplast”) oraz różnorodne nagrody główne w loterii fantowej (np. tablet, DVD, sokowirówka czy wiertarko-wkrętarka). Na zakończenie uczestnicy pikniku dostali pamiątkowe odblaski wykonane przez uczniów szkoły.

Obecność wielu osób pokazała, że temat bezpieczeństwa na drodze nie jest nam obojętny. Dzięki zróżnicowanemu programowi pikniku można było w ciekawy i niejednokrotnie zabawny sposób przekazać dzieciom informacje, które w murach szkolnych nie miałyby takiego odzwierciedlenia. Oby uczniowie naszej szkoły świecili przykładem.


Agnieszka Frąś
anglistka w SP w Zagórzu
koordynator akcji „Odblaskowa szkoła”Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku  
Data: 18.09.2021
Lokalizacja: Raciborsko

W sobotę 18 września w Raciborsku odbędzie się Morsztyn Barok Festiwal poświęcony polskiej kulturze baroku: muzyce, literaturze, obyczajom oraz kuchni. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 18:00 do kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku.
Morsztyn Barok Festiwal w Raciborsku
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza  
Data: 12.09.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka wraz z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce zapraszają na drugą edycję Dnia z Historią Średniowiecza pn. „Wehikuł Czasu”, który odbędzie się w niedzielę września przed Wielicką Mediateką.
„Wehikuł Czasu” - dzień z historią średniowiecza