carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-12-17

Tańszy bilet wstępu do wielickiej tężni dla mieszkańców gminy


Od 22 grudnia bilet wstępu do tężni Kopalni Soli „Wieliczka” dla mieszkańców miasta i gminy Wieliczka będzie tańszy. Specjalna cena to element prospołecznych działań kopalni oraz miasta w środowisku lokalnym i popularyzacji dbałości o zdrowie wśród mieszkańców naszego regionu.

fot. WieliczkaCity.pl

Dzisiaj, 17 grudnia porozumienie w tej sprawie podpisali prezes zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA Kajetan d’Obyrn, członek zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” SA Tomasz Jachna oraz burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł. Porozumienie pozostanie w mocy co najmniej do końca przyszłego roku. Od 22 grudnia bilet wstępu do tężni Kopalni Soli „Wieliczka” dla mieszkańców miasta i gminy Wieliczka kosztował będzie 2 zł.

Często jest tak, że im bliżej, tym dalej. Dlatego właśnie Kopalnia Soli „Wieliczka” oraz Miasto i Gmina Wieliczka postanowiły zachęcić wieliczan do korzystania z leczniczych inhalacji, które są dosłownie pod ręką. Nie trzeba jechać do Ciechocinka czy Inowrocławia, wystarczy wyjść z domu i przespacerować się do wielickiej tężni. Specjalna cena biletów ma przekonać mieszkańców miasta i gminy Wieliczka do częstszych wizyt w obiekcie, który powinien służyć nie tylko kuracjuszom i turystom, ale też lokalnej społeczności. W XIX wieku Wieliczka była miastem uzdrowiskowym. Kopalnia Soli „Wieliczka” nawiązuje do tych tradycji, kontynuuje je i wzbogaca o zdobycze współczesnej medycyny. Tężnia solankowa to efekt starań o przywrócenie miastu uzdrowiskowego charakteru – również w świadomości wieliczan.

Kto może kupić tańszy bilet?
Aby nabyć wejściówkę za symboliczną kwotę oraz skorzystać z niej, trzeba być wieliczaninem i potwierdzić ten fakt dokumentem takim jak dowód osobisty bądź legitymacja szkolna. Jedna osoba może kupić dziennie jedną promocyjną wejściówkę, koniecznie tuż przed wejściem do obiektu (biletów w specjalnej cenie nie można nabyć z wyprzedzeniem). Dzieci do lat 4 na teren tężni wchodzą bezpłatnie. Bilety dostępne będą w kasie przy bramie prowadzącej do tężni.

Kto powinien wybrać się do tężni?
Solne inhalacje pomagają w leczeniu schorzeń dróg oddechowych. Wizyty w tężni wskazane są zatem w przypadku kataru, stanów zapalnych zatok przynosowych, nieżytu krtani, stanach po terapii ostrych infekcji dróg oddechowych. Powietrze nasycone dobroczynnym aerozolem ułatwia też usuwanie wydzieliny u osób cierpiących m.in. na zapalenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę oskrzelową. Wielicką tężnię powinny też odwiedzać osoby zdrowe. Jej mikroklimat wzmacnia odporność, zaś spacer alejkami lub wypoczynek na ławce niesie ulgę nie tylko płucom (nawykłym do niekoniecznie czystego miejskiego powietrza oraz krakowskiego smogu), ale też pozwala zrelaksować się i wyciszyć. Z muru wznoszącego się na wysokość ok. 9 m oraz mierzącej ponad 22 m wieży można podziwiać panoramę Wieliczki. Zalecany czas inhalacji to ok. 30 minut.

Jak działa tężnia?
Zasada jest bardzo prosta, a cały sekret skuteczności tężni kryje się w jej specyficznej konstrukcji – drewnianej, wyłożonej tarniną. Spływająca po gałązkach tarniny solanka ulega zagęszczeniu, rozpryskuje się i częściowo paruje, nasycając powietrze wokół budowli leczniczym solnym aerozolem. W grudniu ubiegłego roku wielicka solanka pochodząca z dwóch podziemnych wypływów na poziomie VI i VII otrzymała świadectwo leczniczej wody mineralnej. Poleca się ją m.in. do inhalacji.

Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka