carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-11-03

„TEAM” - wymiana młodzieży we Francji


 W dniach 5 – 11 października wielicka biblioteka i wolontariusze z Młodzieżowej Rady Powiatu Wielickiego już po raz drugi uczestniczyli w projekcie międzynarodowej wymiany młodzieży. Tym razem spotkanie odbyło się we Francji, a tematem przewodnim było marnowanie żywności.

 
Projekt „TEAM – Think before Eating Angoulême Meeting” został zainicjowany przez francuski Komitet Miast Partnerskich w Angoulême w związku z Europejskim Rokiem Walki z Marnotrawieniem. Do projektu zaproszone zostały miasta partnerskie Angoulême – Turda (Rumunia) i Vitoria Gasteiz (Kraj Basków, Hiszpania) oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce.

Punkt wyjściowy do spotkania stanowiła chęć wspólnej refleksji nad marnotrawieniem żywności w naszych krajach, a także pragnienie znalezienia dobrych rozwiązań, wymiany praktyk i odpowiedzi na pytanie o to, co każdy z nas może zrobić, żeby temu zjawisku zapobiec. Jak się przekonaliśmy do zrobienia jest jeszcze bardzo wiele… Marnowanie żywności obok głodu jest jednym z największych problemów współczesności. Niestety zjawisko to nadal rośnie, w krajach Unii Europejskiej każdego roku marnuje się prawie 50% żywności nadającej się do spożycia, podczas gdy 79 milionów obywateli żyje na granicy ubóstwa. W Polsce, co roku do kosza trafia 9 milionów ton żywności, co daje nam mało zaszczytne 5 miejsce wśród krajów unijnej wspólnoty. W naszych rozwiniętych społeczeństwach nadprodukcja dóbr czy marnowanie żywności stały się normą i trudno wyobrazić sobie dokonanie natychmiastowych przemian społecznych. Trzeba jednak zacząć od siebie, tak jak zaczęła dwudziestka młodych ludzi, którzy spotkali się w ramach wymiany „TEAM”.

Przez tydzień mieszkaliśmy w uroczym ekologicznym ośrodku Le Chambon, położonym nieopodal Angoulême, żeby wspólnie pracować i rozmawiać o zagadnieniach związanych z tematem wymiany. W programie znalazły się m.in.: warsztaty gotowania bez odpadków, warsztaty tworzenia kompostu i kompostowników, odwiedziny we francuskich instytucjach - Bank Żywności (zbiórka żywności i dystrybucja wśród potrzebujących) oraz Ogrody Bandiat (gospodarstwo produkujące żywność m.in. na potrzeby Banku oraz integrujące ludzi z trudnościami życiowymi). Znaleźliśmy również czas na zwiedzanie miasta, odwiedziny w Merostwie oraz zwiedzanie wystawy tkanin z Mali. Wieczory upływały nam na integracji i poznawaniu naszych kultur i tradycji. Ćwiczyliśmy m.in. tańce europejskie, degustowaliśmy lokalne wyroby z naszych krajów, próbowaliśmy nawzajem uczyć się języków (oczywiście im trudniejsze wyrazy tym lepiej).

Nieodłączną częścią naszego pobytu na wymianie była również praca dziennikarska. Podzieleni na grupy uczestnicy wszędzie zabierali ze sobą notesy i aparaty skrzętnie notując swoje spostrzeżenia i informacje uzyskiwane od ludzi, których spotykaliśmy. Co było naszym celem? Wspólnie pracowaliśmy nad stworzeniem magazynu „TASTE DON’T WASTE”, w którym staraliśmy się zawrzeć wiedzę zdobytą w trakcie wymiany. Oprócz przyjemności ze spędzonego razem czasu, nowych znajomości i pozytywnych doświadczeń, z wymiany wróciliśmy bogatsi o nową wiedzę i zmotywowani do wprowadzenia zmian związanych z marnowaniem żywności w naszym najbliższym otoczeniu. Wiemy, że każdy z nas jest ogniwem w tym łańcuchu i że razem możemy coś zmienić.

[KP]35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022