carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-02-18

Tężnia w Wieliczce – półmetek za nami, jak idą prace?


Prace budowlane wielickiej tężni rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku. Umowa podpisana miesiąc wcześniej, jako termin zakończenia budowy wskazuje sierpień 2014, tak, więc mamy półmetek. Jak idą pracę ?

Budowa tężni solankowej w Wieliczce / fot. WieliczkaCity.pl

Wielicką tężnie powoli, powoli już widać. Jest już gotowa konstrukcja żelbetowa owego obiektu. Natomiast w najbliższym czasie, za około dwa tygodnie mają się rozpocząć prace związane z budową konstrukcji drewnianej muru. Na placu budowy pojawiło się już to, co w każdej tężni jest najważniejsze, czyli krzewy Tarniny. Z nich właśnie zostanie wykonana elewacja tężni.


.......  Będzie obiektem na rzucie zbliżonym do elipsy, o wymiarach ok. 53x69 m i drewnianej konstrukcji. Najciekawszym architektonicznie elementem tężni solankowej będzie wysoka na 22,5 m, ośmiokątna wieża widokowa. Będzie ona najwyższym punktem dostępnym dla turystów. Dobrodziejstwem tężni jest jej mikroklimat, sprzyjający profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc.  

Dziś podpisano umowę na budowę tężni solankowej w Wieliczce

 

Wartość tej inwestycji 6,8 mln zł netto (8,4 mln zł brutto). Wokół obiektu powstaną elementy małej architektury - ławki, kosze na śmieci, gabloty na wystawy tematyczne. Alejki otaczające tężnię zostaną oświetlone w taki sposób, żeby podkreślały charakterystyczne punkty zagospodarowania terenu oraz prezentowane tam rzeźby. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak nasza, wielicka tężnia będzie wyglądała to zapraszamy do obejrzenia wizualizacji tego obiektu w tym miejscu.


Tężnia w Wieliczce – półmetek za nami, jak idą prace? - zobacz zdjęcia

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022