.


Opublikowano: 2022-10-04

Tłumy na Stoku pod Baranem podczas akcji "Czyste, Zielone Miasta" z telewizją PolsatW sobotę 1 października w ramach programu CZYSTA POLSKA odbyła się w Wieliczce akcja „Czyste, Zielone Miasta”. Projekt ten powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Akcja trwała na „Stoku pod Baranem” przez kilka godzin i wzięło w niej udział mnóstwo osób.


Tego dnia dzieci zarówno z przedszkoli jak i szkół z terenu gminy Wieliczki sadzili dziwaka oraz sprzątali park. W akcję włączyli się również strażacy. Natomiast grupa teatralna ze SP w Sygneczowie zaprezentowała muzyczną bajkę o zaczarowanym lesie oraz pokaz mody Ekokreatywnej.

W czasie trwania tego wydarzenia najmłodsi uczestnicy mogli wziąć udział w wielu atrakcjach jak animacje i zabawy. Nie zabrakło również eko-quizów, warsztatów ekologicznych, zbiórki elektrośmieci, możliwości rozmowy z ekodoradcami czy promocji adopcji psów i kotów.

Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Miasta i Gminy Wieliczka przygotowały stół potraw ekologicznych a czuwały nad nimi KGW Mietniów, Janowice oraz OSP Krzyszkowice. Całej akcji przyglądała się również ekipa telewizji Polsat, która przygotowała materiał z akcji "Czyste, Zielone Miasta" w Wieliczce.

Podczas tego wydarzenia Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł zapowiedział zrealizowanie w przyszłym roku Zielonego Budżetu Obywatelskiego - Zielony Milion. Mieszkańcy będą mogli zgłaszać i decydować o ekologicznych projektach. Program inicjatywy obywatelskiej jest przygotowywany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetów Jagiellońskiego i Warszawskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Projekty będą wybierane przy użyciu nowatorskiej metody gwarantującej proporcjonalne i efektywne wykorzystanie środków. Dzięki temu mieszkańcy Wieliczki będą mogli popierać zarówno małe jak i duże projekty bez obawy, że ich głos nie będzie miał wpływu na wynik wyborów. Metoda została opracowana przez naukowców z polskich uczelni we współpracy z badaczami z Harvardu.


Tłumy na Stoku pod Baranem podczas akcji "Czyste, Zielone Miasta" z telewizją Polsat - zobacz zdjęcia


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022