.Opublikowano: 2022-06-09

Trening ratowników GOPR i psów ratowniczych w Kopalni Soli "Wieliczka"W Kopalni Soli "Wieliczka" 8 czerwca ćwiczyli ratownicy GOPR. Towarzyszyły im psy. Z dala od turystycznych szlaków 5 ratowniczych duetów człowiek- pies przygotowywało się do akcji w trudnym terenie.


Lawiny, gruzy, podziemia - psy ratownicze nie boją się niczego. Nie mogą, lecz nieustraszoność wymaga ciągłej pracy. Przewodnicy Psów Ratowniczych Grupy Regionalnej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Grupy Podhalańskiej wybrali się do Wieliczki w poszukiwaniu miejsca, w którym ich podopieczni mogliby zmierzyć się z kopalnianymi warunkami.

Wszystko miało znaczenie: ukształtowanie terenu, ciemność, wilgotność powietrza. Psy oswajały się również z charakterystycznymi dla kopalni dźwiękami oraz jazdą górniczą windą. W kopalnianym mroku pokonywały skalne przeszkody i szukały po zapachu. Do solnych podziemi zjechały trzy owczarki niemieckie, jeden owczarek belgijski oraz jeden labrador. To młode pełne energii psy, całym sercem oddane człowiekowi. W ich szkoleniu istotne miejsce zajmuje nauka posłuszeństwa oraz rozwijanie umiejętności związanych z węszeniem. Pies musi też dać znać opiekunowi, np. szczekaniem, że odnalazł poszkodowanego.

Ratownik i pies to duet, którego skuteczność zależy nie tylko od systematycznej codziennej pracy, ale również wzajemnego zaufania. Podstawowe wyszkolenie psa ratownika zajmuje około 2 lata, ale na tym nie kończy się edukacja zwierzęcia. Wciąż i wciąż trzeba szlifować jego umiejętności, oswajać z różnymi warunkami i budować więź, która pozwala ratownikowi i psu nieść pomoc w najtrudniejszych nawet okolicznościach. Trening w Kopalni Soli "Wieliczka" to bez wątpienia cenne doświadczenie dla ratowników GOPR oraz ich podopiecznych.

Fot. R. Stachurski

 
Trening ratowników GOPR i psów ratowniczych w Kopalni Soli "Wieliczka" - zobacz zdjęcia


   
3 Maja


 


20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021