hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2022-01-04

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica – co wozić w samochodzie?Ze względów bezpieczeństwa, bo na drodze może zdarzyć się wiele, każdy samochód musi być odpowiednio wyposażony. W Polsce obowiązuje posiadanie trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy. Czy w innych krajach wymaga się od kierowców posiadania tych samych elementów?


Trójkąt i gaśnica obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Polsce

Polskie prawo zobowiązuje kierowców do wyposażenia samochodu w sprawną gaśnicę oraz w trójkąt ostrzegawczy, który ustawia się za pojazdem w odpowiedniej odległości, gdy samochód został unieruchomiony na drodze. Zarówno gaśnicę z homologacją, jak i trójkąt można zakupić oddzielnie, ale często są też dostępne w marketach i innych sklepach w specjalnych zestawach. Nierzadko do gaśnicy i trójkąta dodaje się również kamizelkę odblaskową i apteczkę z podstawowym wyposażeniem. Chociaż apteczka i kamizelka nie są obligatoryjne, to zdecydowanie warto mieć je w pojeździe.

Oprócz gaśnicy i trójkąta samochód powinien posiadać również właściwie zamontowane, czytelne i dobrze oświetlone tablice rejestracyjne.

Za granicą wymaga się innych elementów wyposażenia

Każde państwo ma własne regulacje dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jak możemy przeczytać w artykule Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce i za granicą, właściwie co kraj, to obyczaj. Niektóre państwa wymagają od kierowców wożenia tylko trójkąta ostrzegawczego. Tak jest na przykład w Danii, Szwajcarii czy Holandii. Pozostałe elementy wyposażenia są nieobowiązkowe. Inne państwa zobowiązują kierowców do posiadania, oprócz trójkąta, kamizelki odblaskowej (Włochy, Portugalia, Norwegia). W Niemczech trzecim elementem jest apteczka, a w Belgii zamiast apteczki – gaśnica. Na Węgrzech wymaga się posiadania zestawu: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, apteczka, linka holownicza, a w Austrii, Bułgarii i Rumunii zamiast linki holowniczej trzeba mieć w zestawie gaśnicę.

Mogłoby się wydawać, że powyższe elementy będą całkowicie wystarczające, tymczasem w innych krajach kierowcy muszą posiadać na przykład:

- zapasowe żarówki,
- bezpieczniki,
- zabezpieczenie antywłamaniowe,
- koło zapasowe i narzędzia do jego wymiany,
- kliny zabezpieczające koła,
- dodatkowy trójkąt.

Wyjazd za granicę – czy trzeba doposażyć samochód?

Wiele osób może być zaskoczonych tym faktem, ale z pewnością ta wiadomość niejednego kierowcę ucieszy. Wyjeżdżając za granicę, do państwa, w którym wymagane jest posiadanie dodatkowego wyposażenia poza gaśnicą i trójkątem, nie ma konieczności doposażania pojazdu w zapasowe żarówki, kliny do kół czy bezpieczniki. Samochód trzeba wyposażyć jedynie w te elementy, które są obowiązkowe w kraju rejestracji pojazdu. Oznacza to, że nawet w Hiszpanii, mimo że tamtejsi kierowcy muszą wozić ze sobą dwa trójkąty, kamizelkę odblaskową i koło zapasowe wraz zestawem narzędzi do wymiany, Polacy mogą spokojnie jeździć swoim samochodem wyposażonym jedynie w trójkąt i gaśnicę.

Jeszcze jeden obowiązkowy element dla kierowcy

Bez względu na to, w jakim kraju kierowca ma zarejestrowany pojazd i gdzie się nim porusza, oprócz wyżej wymienionych elementów wyposażenia auta musi posiadać również obowiązkowe ubezpieczenie OC. Dzięki temu w razie spowodowania wypadku sprawca nie będzie musiał wypłacać odszkodowania z własnej kieszeni. Zrobi to za niego ubezpieczyciel.

UWAGA! Osoby wyjeżdżające swoim samochodem do kraju, w którym wymagane jest posiadanie Zielonej Karty, np. do Turcji czy na Ukrainę, muszą wystąpić do ubezpieczyciela o wydanie tego dokumentu. Polisa OC wydana przy podpisywaniu umowy nie będzie wówczas wystarczająca. Z kolei na wyjazd do kraju, w którym nie jest honorowana ani polisa OC, ani Zielona Karta, trzeba wyposażyć się w ubezpieczenie graniczne.

O ubezpieczeniu samochodu można przeczytać na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/.

artykuł zewnętrzny


   
20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021