carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-05-30

„Ucz się u mistrzów….” w Wieliczce


W środę 28 maja wykładem „Komunikacja niewerbalna - fakty i mity” dr Beaty Drabik-Frączek - językoznawcy, adiunkta w Zakładzie Teorii Komunikacji UJ rozpoczął się autorski projekt Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, Gminy Wieliczka oraz Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego „Ucz się u mistrzów – wielicki uniwersytet młodzieży”.

fot. PiMBP w Wieliczce

W pierwszym pilotażowym wykładzie wzięli udział uczniowie wielickich gimnazjów. Na spotkaniu obecni byli: dr hab. Kazimierz Sikora z Wydziału Polonistyki UJ – jeden z pomysłodawców projektu, Adam Marek Panuś – sekretarz Gminy Wieliczka, kierownik wydziału edukacji Tomasz Machnik oraz dyrektorka wielickiej biblioteki Agata Czarnota-Bajorek, koordynatorka projektu.

Projekt jest pokłosiem współpracy wielickiej biblioteki i Wydziału Polonistyki UJ podczas wielickiego dyktanda. Projekt „Ucz się u mistrzów – wielicki uniwersytet młodzieży” prowadzony pod patronatem i przy wsparciu burmistrza Wieliczki Artura Kozioła zakłada upowszechnianie nauki i zainteresowanie młodzieży szeroko pojętą humanistyką, a także rozwój intelektualnych osobowości młodzieży i poszerzanie ich horyzontów. Ma on również za zadanie promocję języka ojczystego, rozbudzanie w uczestnikach spotkań chęci i umiejętność wygłaszania samodzielnych opinii i budowania przekonującej argumentacji.


.......  - Projekt „Ucz się u mistrzów…” obok Wielickiego Uniwersytetu Dziecięcego, UTW im. Jana Pawła II oraz Klubu Aktywnego Seniora działającego przy naszej bibliotece jest kolejną propozycją dla mieszkańców naszej gminy, tym razem skierowaną do młodzieży – wyjaśnia Urszula Rusecka zastępca burmistrza ds. społecznych.

Dzięki współpracy Gminy Wieliczka, wielickiej biblioteki, Wydziału Polonistyki UJ oraz Spółki „Solne Miasto” wielicka młodzież, ale też mieszkańcy będą mogli czerpać z wiedzy i doświadczenia „mistrzów”, mistrzów słowa i nauki o języku ojczystym.  

XIII Powiatowy „Turnieju Pięknego Czytania”

 

Szerzenie wiedzy o języku i dbanie o jego poprawność to jedno z najważniejszych zadań biblioteki, która powinna stać na straży ojczystej mowy. Wielicka biblioteka czyni to od lat prowadząc wielickie dyktando – powiatowe święto ojczystej mowy, które co roku gromadzi ponad 100 mieszkańców powiatu wielickiego, a teraz poprzez przybliżanie młodzieży i mieszkańcom zagadnień szeroko pojętej humanistyki – mówi Agata Czarnota-Bajorek.

Projekt zakłada przeprowadzenie w Wieliczce cyklu wykładów z szeroko pojętej humanistyki. Następny wykład już 4 czerwca 2014 o godzinie 13:30 w Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym. Tym razem o współczesnej i dawnej frazeologii opowie dr Maciej Rak językoznawca , adiunkt w Katedrze Historii Języka i Dialektologii w wykładzie, pt.: „Co trąci myszką?" - uwagi na temat frazeologii współczesnej i dawnej", zaś 18 czerwca zapraszamy młodzież i mieszkańców na wykład dr Tomasza Z. Majkowskiego, adiunkta w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, pt.: „Gry wideo jako nowa literatura?”.

20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021