hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-08-22

Uzdrowisko kopalni współorganizatorem naukowej konferencji20 sierpnia w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim spotkali się eksperci, którzy rozmawiali m.in. o zdrowotnych skutkach pandemii koronawirusa. Na V Ogólnopolską Konferencję pt. „Rehabilitacja pulmonologiczna jako fundament w zakresie pomocy poszkodowanym przez COVID, smog i z innych powodów utraty wydolności organizmu” zaprosili Małopolski Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu oraz Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka”.


COVID i co dalej? To ważkie pytanie skłoniło specjalistów z całej Polski, m.in. pulmonologów, zakaźników, fizjoterapeutów, dietetyków do udziału w konferencji – stacjonarnie w Krakowie, a także zdalnie. Eksperci wymienili się doświadczeniami z zakresu rehabilitacji pocovidowej. Rozmawiali m.in. o szczepieniach przeciw COVID-19, roli pulmonologów w powrocie do zdrowia pacjentów, którzy przeszli infekcję koronawirusem czy znaczeniu zdrowego odżywiania w procesie rekonwalescencji. Specjaliści podnieśli również palącą kwestię zanieczyszczonego powietrza. Środowisko, w którym funkcjonujemy, ma bowiem ogromny wpływ na nasze zdrowie, także w kontekście starcia ze skutkami COVID-19.

Piątkowa konferencja to ważny głos w dyskusji nad skuteczną rehabilitacją pacjentów pocovidowych. Wiele osób, które przeszyły infekcję wirusem SARS-CoV-2, wymaga kompleksowej opieki. Bywa, że potrzebne im wsparcie dotyczy nie tylko sfery medycznej, ale też socjalnej czy zawodowej.

Zaangażowanie wielickiego Uzdrowiska w organizację konferencji jest nieprzypadkowe. Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” od końca ubiegłego roku z powodzeniem pomaga osobom zmagającym się z długofalowymi skutkami COVID-19. Rehabilitacja oddechowa połączona ze specyficznym podziemnym mikroklimatem pozwala wrócić do zdrowia, odzyskać siły, dobrą kondycję, a także równowagę ducha nieraz mocno nadszarpniętą doświadczeniami związanymi z chorobą COVID-19. Walory podziemnej kuracji przybliżył uczestnikom konferencji dr n. med. Marek Koprowski. Dr Koprowski zauważył, że na tę chwilę już 1/3 kuracjuszy podziemnego sanatorium to pacjenci postcovidowi. Program rehabilitacji pulmonologicznej kopalnia opiera na najnowszych zdobyczach medycyny oraz wieloletnim doświadczeniu datującym się co najmniej od czasów prof. Mieczysława Skulimowskiego i jego unikatowego sanatorium alergologicznego (lata 60. XX w.).

W Krakowie – realnie i wirtualnie, obradowali przedstawiciele m.in. Szpitala w Jaroszowcu, wielickiego Uzdrowiska, Collegium Medicum, krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersytetu Medycznego w Tarnopolu, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Warszawskiej, Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego w Zakopanem, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Polskiego Towarzystwa Fizjoterapeutycznego, Ministerstw: Zdrowia, Rozwoju oraz Rodziny i Polityki Społecznej. Ministerstwo Zdrowia objęło konferencję honorowym patronatem. Wydarzenie odbyło się m.in. pod auspicjami Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity i Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Uzdrowisko kopalni współorganizatorem naukowej konferencji - zobacz zdjęcia   


20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021