carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-03-28

W bibliotece z tradycją w nowoczesność - Zapomniane filcowanie


20 marca rozpoczął się w wielickiej bibliotece kolejny blok tematyczny - „Zapomniane filcowanie” w ramach warsztatów „Z tradycją w nowoczesność – warsztaty rękodzielnicze”

fot. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce

W marcu rozpoczęliśmy kolejny blok tematyczny „Zapomniane filcowanie” w ramach warsztatów „Z tradycją w nowoczesność – warsztaty rękodzielnicze”. Podczas 4 spotkań uczestnicy techniką filcowania na mokro, wykonają tradycyjne korale krakowskie. Zajęcia prowadzi Dagmara Anna Czaplińska z firmy ADGAM decor.


.......  Filcowanie na mokro – to po prostu filcowanie przy pomocy wody (stąd nazwa metody) i mydła. Podczas pierwszych zajęć uczestnicy uczyli się odpowiedniego urywania wełny, formowania kulek, mydlenia, filcowania. Nie było to proste i lekkie zadanie – oj bolały ręce i dłonie. Ale gdy się udało sfilcować jedną kulkę , radości było co nie miara. A przez całe zajęcia udało się zaledwie zrobić 3 do 5 kulek filcowych. Na następnych zajęciach będziemy dalej kontynuować ich filcowanie.  

Wyniki głosowania w Wielickim Budżecie Obywatelskim

 

Poniżej prezentujemy potrzebne materiały i technikę filcowania na mokro kulek przygotowaną przez Magdalenę Kornijenko Rybak z firmy Adgam decor.

Potrzebne materiały
1.Wełna przeznaczona do filcowania możemy ja zakupić w trzech postaciach
Wełna „czesanka”- wełna dostępna w postaci długich pasm składających się z włókien ułożonych równolegle do siebie. Jest to wełna , która najłatwiej filcuje się na mokro.
Wełna „zgrzebna”- mieszanka krótkich cienkich i karbowanych włókien wełny, ułożone są one w różnych kierunkach. Wyroby filcowane z tej wełny są raczej szorstkie w dotyku.
Loki- to odcięte końcówki runa owczego, są poskręcane, karbowane. Filcowane tworzą przestrzenną strukturę.
2. Mydło- naturalne, bez sztucznych dodatków np. szare w postaci kostki, płatków mydlanych lub w płynie. Przygotowujemy z niego wodę mydlaną, czyli połączenie wody i mydła w proporcji 1 łyżka mydła na 1 litr gorącej wody.
3. Folia do filcowania- folia bąbelkowa z bąbelkami po jednaj stronie warstwy płaskiej, przyspiesza ona proces filcowania.
4. Pojemnik z ciepła wodą w której rozpuszczamy mydło.
5. Ręczniki.

Technika filcowania na mokro –KULKA
1.Urywamy kawałek wełny z której ma powstać kulka, pamiętając że w procesie filcowania zmniejszy swoją objętość o około jedną trzecią.
2. Formujemy w dłoni suchy kawałek wełny tak aby przypominała formę kulki.
3. Trzymając zanurzamy w mydlanej wodzie. Lekko odciskamy nadmiar wody.
4. W dłoni masując formujemy kulkę, na początku z bardzo lekkim naciskiem. Z czasem filcowania zwiększamy nacisk dłoni na kulkę.
5. Proces filcowania kontynuujemy turlając kulkę po foli bąbelkowej, aż do uzyskania odpowiedniej twardości.
6. Gotową kulkę płuczemy w czystej zimnej wodzie i pozostawiamy do wyschnięcia.

Materiały z przeprowadzonych warsztatów będzie można znaleźć na blogu http://ztwn.blogspot.com/ , który został stworzona na potrzeby realizowanego projektu.


Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi 4-LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

[MŚ]
W bibliotece z tradycją w nowoczesność - Zapomniane filcowanie - zobacz zdjęcia

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022