hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-05-04

W Krzyszkowicach poświęcono odnowioną kapliczkę św. FlorianaTuż przed 4 maja czyli wspomnieniem św. Floriana - patrona strażaków, odbyło się w Krzyszkowicach poświęcenie odnowionej kapliczki św. Floriana znajdującej się przy ulicy Sadowej.


W niedzielę 2 maja, odnowiona kapliczka św. Floriana została poświęcona przez proboszcza parafii św. Pawła Apostoła w Krzyszkowicach, ks. Andrzeja Klimarę. W uroczystości która została przygotowana przez strażaków z OSP Wieliczka-Krzyszkowice wzięli udział: burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wraz z zastępcami Piotrem Krupą i Agnieszką Szczepaniak oraz dyrektor Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Komunikacji Społecznej Magdalena Golonka - koordynator projektu. Obecni również byli przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec oraz radni miejscy: Elżbieta Sikora i Bogdan Lizak, a także radny powiatowy Lech Pankiewicz. Obecna była również pani Łucja Florek, która od lat opiekowała się tą kapliczką, a podczas tej uroczystości przypomniała historię i znaczenie krzyszkowickiej kapliczki.

Kapliczka przy ulicy Sadowej w Wieliczce jest bogato zdobiona, wyróżnia ją wysoki kunszt artystyczny i rzadko spotykane dekoracje rzeźbami i płaskorzeźbami czterech stron figury. Kapliczka powstała w końcu XIX wieku, około 1869 roku i została ufundowana przez Gminę Krzyszkowice. Wykonana jest z piaskowca, rzeźbiona w tradycyjnej technice kamieniarskiej. Szczyt kompozycji zwieńczony jest pełnoplastyczną rzeźbą z przedstawieniem św. Floriana, który zapewne miał strzec okolicznych terenów przed pożarem.

Prace konserwatorskie zostały wykonane przez Pracownię Renowacji Zabytków Architektury Andrzeja Starowicza i zostały sfinansowane ze środków Miasta i Gminy Wieliczka.


W Krzyszkowicach poświęcono odnowioną kapliczkę św. Floriana - zobacz zdjęcia   
likwidacja szkod komunikacyjnych

mrowkaRenata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka