.


Opublikowano: 2021-11-28

W kulce, w sztyfcie, w sprayu – jaki jest najlepszy antyperspirant?Wystarczy tylko jedno spojrzenie na półkę w drogerii, by stwierdzić, że niemal każdy antyperspirant występuje w kilku wariantach – najczęściej jest to spray, kulka oraz sztyft.


Choć wielu z nas nie przywiązuje wielkiej wagi do tego, jaką opcję wybierze, to jednak warto chwilę się pochylić nad tą kwestią i zastanowić: jaki jest najlepszy antyperspirant? Na co właściwie wpływa forma opakowania oraz sposób aplikacji danego kosmetyku?

Jak właściwie działają antyperspiranty?

Antyperspiranty goszczą w pielęgnacji prawie wszystkich osób, a już szczególnie tych, którzy pocą się dość obficie, w związku z czym zwykły dezodorant nie zapewnia im wystarczającej ochrony. Trudno sobie czasem wyobrazić higienę ciała właśnie bez antyperspirantu – to właśnie za jego sprawą możemy zachować świeżość przez cały dzień i nie przejmować się tym, czy na odświętnej koszuli bądź eleganckiej sukience powstaną mokre plamy, którym na dodatek będzie towarzyszyła przykra woń.

Największą rolę w antyperspirantach odgrywają bez wątpienia związki chemiczne, które mają za zadanie wniknąć w głąb skóry i zablokować ujścia gruczołów potowych. Nie trzeba się obawiać, że takie działanie jest niebezpieczne, ponieważ utrzymuje się ono tymczasowo, zwykle do momentu, aż postanowimy wziąć kąpiel lub prysznic i zmyjemy warstwę produktu ze skóry. Takie właściwości pozwalają antyperspirantowi kontrolować ilość potu czy raczej znacząco go redukować.

Ponadto w skład antyperspirantów wchodzą substancje bakteriobójcze, jako że to bakterie bytujące na skórze są odpowiedzialne za rozkład potu, co z kolei powoduje powstaniem nieprzyjemnego zapachu. Oprócz tego możemy znaleźć kompozycje zapachowe, choć oczywiście dostępne są także antyperspiranty całkowicie bezwonne, które przykładowo są chętnie wybierane przez alergików.

Najlepszy antyperspirant – kulka, sztyft czy spray?

Najlepszy antyperspirant to taki, który jest skuteczny. To proste stwierdzenie wbrew pozorom może być dość skomplikowane, kiedy będziemy poszukiwać kosmetyku idealnego. Oczywiście za efektywność produktu odpowiada najbardziej jego skład, jednak z punktu widzenia użytkownika wiele może zależeć od samej formuły czy metody aplikacji. Warto zatem bliżej się temu przyjrzeć.

Antyperspirant w sprayu

Można pokusić się o stwierdzenie, że antyperspiranty w sprayu są najpopularniejsze. Skąd to się bierze? Na ich korzyść przemawia przede wszystkim wygoda stosowania – wystarczy rozpylić je na skórę w odległości ok. 15-20 centymetrów. Dodatkową zaletą jest fakt, że produkty tego typu wchłaniają się zdecydowanie najszybciej. Niemal od razu po aplikacji można założyć ubrania, bez obaw, że antyperspirant je pobrudzi. Jednocześnie zdarza się, że forma sprayu nie jest oceniana w 100% dobrze, jeśli weźmie się pod uwagę wyłącznie skuteczność, choć oczywiście zależy to od konkretnego produktu.

Antyperspirant w kulce

Inaczej antyperspirant roll-on. W tym przypadku formuła ma postać żelu, który nanosi się na skórę przy pomocy aplikatora w kształcie wspomnianej kulki. Zazwyczaj wystarczy zaledwie dwa razy przeciągnąć nim pod pachami, by została nałożona odpowiednia ilość produktu. Antyperspiranty w kulce uchodzą za efektywniejsze niż ich odpowiedniki w sprayu, cieszą się zresztą niemal równie dużą popularnością, m.in. ze względu na poręczne opakowanie. Tak samo są wygodne w użyciu, choć tutaj, ze względu na konsystencję, należy odczekać co najmniej kilka minut, by produkt właściwie się wchłonął. W ten sposób nie będziemy musieli się martwić, że zetrzemy go założoną odzieżą.

Antyperspirant w sztyfcie

Obecnie można zauważyć, że antyperspiranty w sztyfcie są używane coraz rzadziej. Wynika to poniekąd ze sposobu ich aplikacji i formuły. Produkt w stałej formie jest wysuwany poprzez przekręcanie kółeczka znajdującego się na dole opakowania. Konsystencja przypomina odrobinę bardzo gęsty krem, co czasem może powodować, że zostanie ona nierównomiernie nałożona. Co więcej, należy uważać, by sztyft nie został wysunięty za bardzo, ponieważ wówczas, w trakcie nakładania, może ulec złamaniu. Niemniej antyperspiranty w sztyfcie uważane są za skuteczne i podobnie jak roll-ony potrzebują czasu, by dobrze się wchłonąć. Niestety w ich przypadku najczęściej są zauważalne białe lub żółte ślady na ubraniach.

artykuł sponsorowany


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022