hyundai


.


leroymerlin


Opublikowano: 2021-02-04

W wieku 109 lat zmarł Henryk KozubskiDzisiaj, 4 lutego 2021 roku w wieku 109 lat zmarł Henryk Kozubski przedwojenny harcerz, społecznik, malarz amator, od lat związany z wielicką grupą twórców ART-KLUB.


Urodził się w 1911 roku w Bieczu i tam dorastał. Do Wieliczki sprowadził się w wieku 16 lat. Przez całe życie zawodowe związany z pracą w rolnictwie. Mimo że do pasji malowania, porzuconej w młodości, wrócił stosunkowo późno, bo w wieku 83 lat, może pochwalić się pięknym dorobkiem ponad 300 akwarel prezentowanych na 100 wystawach. Wśród Jego prac znajdziemy przede wszystkim pejzaże, starą architekturę Wieliczki i rodzinnego Biecza, baśniowy świat komór solnych, a także kwiaty.

Pan Henryk często powtarzał, że malowanie jest dla niego wielką życiową niespodzianką, którą pragnie wykorzystać, gdyż - jak mawiał - ci którzy tworzą sztukę, pozostają wiecznie młodzi.

Henryk Kozubski został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową Królewskiego Górniczego Wolnego Miasta Wieliczka, Nagrodą Kulturalną Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka, Odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Perłą Powiatu Wielickiego za całokształt działalności, zdobył Tytuł Seniora 2011 roku od Marszałka Województwa Małopolskiego w VI Małopolskim Plebiscycie „Poza Stereotypem”.


UMiG Wieliczka   

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022