.


leroy merlin


Opublikowano: 2020-11-13

W Wieliczce działa już punkt wymazowy SARS-CoV2 oraz Bank TlenuDziała już pierwszy w gminie Wieliczka punkt wymazowy zlokalizowany na parkingu CER Solne Miasto. 11 listopada rozpoczęto w Wieliczce pobieranie wymazów na obecność wirusa SARS-CoV2 wywołującego chorobę COVID-19.


Wielicki punkt wymazowy działa w trybie DRIVE THRU czyli wymazy pobierane są gdy siedzimy w samochodzie, co nie oznacza, że osoby, które przybędą pieszo nie będą mogły skorzystać z badania. Obecnie punkt ten działa w godzinach od 8:00 do 12:00, aby z niego skorzystać musimy posiadać skierowanie na tego typu badanie od lekarza rodzinnego oraz dokument ze zdjęciem i numerem PESEL w celu potwierdzenia naszej tożsamości. Badanie jest refundowane przez NFZ. Wymazy pobiera firma Liberandum Ratownictwo Medyczne, a badaniem zajmuje się laboratorium Krakowskiego Szpitala im. Jana Pawła II. Wyniki powinny być dostępne po około 24 godzinach, jednak jak informuje Liberandum Ratownictwo Medyczne, czas może ulec zmianie, wszystko zależy od obciążenia krakowskiego laboratorium. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 12 381 82 09.

Uruchomienie wielickiego punktu wymazów to nie jedyne w ostatnim czasue działanie jakie podjęto w gminie Wieliczka w walce z koronawirusem. Od kilku dni w Brzegach działa Bank Tlenu, znajduje się on w siedzibie OSP Brzegi i korzystać niego mogą wszystkie służby ratownicze, nie tylko karetki pogotowia, ale również m.in. strażacy. Miejsce to powstało, aby zapewnić służbom ratowniczym stały dostęp do tego niezbędnego leku, którego przez epidemie koronawirusa zaczyna brakować zarówno w szpitalach jak i Zespołach Ratownictwa Medycznego. Istotne jest to, że służby mogą w Brzegach napełnić swoje butle „od ręki”, nie trzeba czekać wielu dni jak to zwykle ma miejsce gdy puste butle są wysyłane do specjalistycznych firm. W wielickim Banku Tlenu znajdują się 4 czterdziestolitrowe butle sprężonego tlenu, z których można napełnić kilkadziesiąt małych butli o pojemności niecałych 3 litrów – więc tych używanych przez ZRM i straż pożarną.   

Noc Bibliotek 2020  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Mediateka – Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na Noc Bibliotek 2020. Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek, odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”.
Noc Bibliotek 2020
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek  
Data: 09.10.2020 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Już 9 października (piątek) o godzinie 19:00 zapraszamy serdecznie do sali kinowej Wielickiej Mediateki na spotkanie autorskie z niezależnymi reporterami Mają i Szymonem pt.: „Nasza droga do klimatu”.
Maja Hawranek i Szymon Opryszek gośćmi Nocy Bibliotek