.






Opublikowano: 2024-07-30

Wakacyjne spotkania z muzyką



Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Soli „Wieliczka” potrafi zagrać właściwie wszystko. Marsz Radeztky’ego? Och, klasyka absolutna. „Eye of the tiger” albo „What a wonderfulworld”? Żaden kłopot! Wszystko zależy od dobrej aranżacji, zaś dęte instrumenty doprawdy zaskakują swoją uniwersalnością. Najlepiej przekonać się o tym na żywo: „na własne ucho”, podczas letnich koncertów górniczej orkiestryw każdą sobotę lipca i sierpnia o godzinie 11.00 w Parku św. Kingi. Wstęp wolny.


Szczypta historii

Zaczęło się w roku 1830, choć może odrobinę wcześniej? Bywało bowiem, że zwoływano muzyków ad hoc. Ostatecznie jednak doraźne rozwiązanie przekształciło się w konkret i tak oto na stałe powołano w Wieliczce Cesarsko-Królewską Muzykę Salinarną. Orkiestra nie tylko witała gości tak znamienitych jak cesarz Franciszek Józef I, ale też grywała wieliczanom i kuracjuszom - w miejskim parku (Berntówka, dziś Park Adama Mickiewicza) oraz turystom – pod ziemią, m.in. w Michałowicach i komorze Łętów.

Aleksander Kisielewski relacjonował w roku 1869: Na tem samem piętrze znajduje się sala Łętów zwana, […] w koło ławki dla spoczynku dla podróżnych i galerye dla muzyki. Zastaliśmy salę rzęsiście oświeconą i piękny obraz kolorowem światłem błyszczący […], a muzyka zagrała skocznego mazura. Wnet potworzyły się łiczne pary […]. Muzyka z dętych instrumentów złożona i tak już bardzo huczna, tysiącem odgłosów odbijała się o podziemne sklepienia. Podobnych dźwięków nigdy zaprawdę w życiu nie słyszałem! Górnicza orkiestra z Wieliczki w roku 1890 grała podczas uroczystego sprowadzenia prochów Adama Mickiewicza, w 1900 uświetniała 500-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś w 1923 asystowała przy wmurowaniu kamienia węgielnego pod krakowską AGH.

Orkiestra na medal

Od tamtego czasu sporo wody w Wiśle upłynęło, lecz orkiestra wciąż koncertuje - wciąż wspaniale. Wita ważnych gości, świętuje patriotyczne rocznice, idzie w procesji Bożego Ciała, pielgrzymuje do Starego Sącza, koncertuje w Polsce i za granicą, a od roku 2015 zaprasza w rejon szybu Daniłowicza na wakacyjne plenerowe występy.

Od wiosny tego roku muzykom przewodzi Antoni Majerski, klarnecista i dyrygent, dotąd zastępca, teraz zaś 20. w historii górniczej orkiestry kapelmistrz. Zespół tworzą ludzie niezwykle utalentowani, dla których nie ma rzeczy, czy raczej utworów niemożliwych do zagrania. Orkiestra łączy pokolenia. Najmłodszy jej członek nie ukończył jeszcze 20 lat, najstarsi zaś przekroczyli 75. Najdłuższym stażem może poszczycić się Stanisław Fiołek, tubista, związany z górniczą orkiestrą od roku 1968.


krakow







Pokaz filmu Seksmisja  
Data: 4 lipca 2025
Lokalizacja: Kopalnia Soli

„Seksmisja” powraca do Kopalni Soli „Wieliczka”. Kultowa polska komedia „Seksmisja”, reżyserowana przez Juliusza Machulskiego, powraca po ponad 40 latach od premiery w niezwykłym stylu.
Pokaz filmu Seksmisja
Pablo Picasso  
Data: do 29 czerwca 2025
Lokalizacja: Niepołomice

W Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa zainaugurowano nową przestrzeń wystawienniczą – Galerię Świetlik. Jej działalność otwiera prestiżowa ekspozycja prac jednego z najważniejszych artystów XX wieku, Pabla Picassa.
Pablo Picasso