carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2010-05-10

„Warsztaty dobrego klimatu” w Raciechowicach


Już w przyszłym tygodniu, a dokładnie 20 maja w Raciechowicach w woj. małopolskim odbędzie się bezpłatne szkolenie dla gmin i społeczności lokalnych z ogólnopolskiego cyklu „Warsztatów dobrego klimatu”.

Tematem spotkania będą nowoczesne proekologiczne rozwiązania energetyczne oraz możliwości ich finansowania. Warsztaty realizowane są pod patronatem Ministerstwa Gospodarki w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Bezpłatne i otwarte warsztaty odbędą się 20 maja 2010 r. Urzędzie Gminy Raciechowice (sala obrad), budynek 277 w godzinach od 11:00 do 15:00. Patronat nad spotkaniem objął m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Wójt Gminy Raciechowice. Warsztaty będą okazją do spotkania władz samorządowych, lokalnych liderów i przedsiębiorców z ekspertami w dziedzinie energetyki, odnawialnych źródeł energii, socjologii oraz pozyskiwania funduszy unijnych. Głównym celem spotkań będzie budowanie świadomości na temat możliwości związanych z wykorzystaniem przez gminy źródeł energii przyjaznych środowisku oraz szans i korzyści z tym związanych. Więcej informacji na temat uczestnictwa w warsztatach udziela Katarzyna Fabjaniak Koordynator programu „Gaspol kibicuje klimatowi” pod numerem (22) 321 51 00.

„Jednym z priorytetowych elementów rozwoju Polski jest zaopatrzenie jej w energię i właściwe nią gospodarowanie. Warto budować świadomość społeczeństwa w tym zakresie. Edukacja to pierwszy krok w kierunku zmiany postrzegania odnawialnych źródeł energii jako niedostępnych ze względu na ich wysokie koszty. Chcemy wskazywać sposoby ich finansowania, pokazywać dobre przykłady i zachęcać do wykorzystywania istniejących możliwości” – przekonuje dr Andrzej Hałasiewicz, ekspert programu ”Gaspol kibicuje klimatowi”.

Szkolenie będzie miało charakter interaktywnego spotkania, podczas których eksperci udzielą praktycznych porad nt. możliwości ich dofinansowania, kryteriów oceny wniosków oraz wymagań, jakie należy spełnić występując o dotację. Przeprowadzą także praktyczne ćwiczenia i symulacje obliczeń w oparciu o profesjonalny kalkulator energetyczny np. dla obniżenia zużycia energii, możliwych oszczędności czy też wyliczenia opłacalności instalacji energetycznych w gminnych budynkach. Eksperci zaprezentują przykładowe zastosowanie ekologicznych i energooszczędnych technologii dostępnych dla polskich gmin.

„Dziś wiele mówi się o zmianach klimatycznych i konieczności zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery. Wciąż jednak brakuje szczegółowych informacji, co gminy mogą realnie zrobić dla ochrony klimatu, na jakich warunkach instalować np. kolektory słoneczne czy z jakich funduszy pozyskać na nie dofinansowanie. Dlatego podczas warsztatów chcemy dyskutować właśnie o tych konkretach, które staną się wyjściową do podjęcia rzeczywistych działań” – mówi Marek Gabzdyl, Wójt gminy Raciechowice, która została wytypowana do zorganizowania warsztatów w związku z zebraniem największej liczby głosów stronie www.kibicujklimatowi.pl w rankingu na gminę najbardziej przyjazną klimatowi.
Otwarte i bezpłatne szkolenia są organizowane w ramach ogólnopolskiego cyklu „Warsztatów dobrego klimatu” łącznie w pięciu gminach na terenie całego kraju, wyróżniających się działaniami podejmowanymi na rzecz ochrony środowiska, rozwoju społeczności lokalnej i budowania dobrego klimatu wśród mieszkańców. Pierwsze warsztaty odbyły się 22 lutego br. w Drohiczynie, w woj. podlaskim, oraz 25 marca br. w Debrznie, w woj. pomorskim. Kolejne planowane są m.in. na Dolnym Śląsku i Mazowszu.

Warsztaty poprowadzą eksperci:
- dr inż. Arkadiusz Węglarz, Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE)
- dr Andrzej Hałasiewicz, Dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA
- mgr inż. Artur Michalski, Grupa Doradztwa Europejskiego, były wiceprezes NFOŚiGW
- mgr Kamil Dolata, Gaspol
- mgr Andrzej Chodacz – Kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

„Efektywne zarządzanie energią i umiejętne wykorzystanie jej odnawialnych źródeł pozwala na rozwój regionów i poprawę jakości życia mieszkańców. Chcemy pokazać jak skutecznie inwestować w proekologiczne rozwiązania, żeby przynosiło to realne korzyści. Warsztaty Dobrego Klimatu to doskonałe źródło wiedzy i narzędzie do realizacji tych celów” – przekonuje mgr Andrzej Chodacz, Kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi”.

Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną także założenia ogłoszonego w styczniu br. konkursu na „Gminę przyszłości”. Konkurs skierowany jest do gmin inwestujących w proekologiczne rozwiązania energetyczne oraz dbających o zrównoważony rozwój społeczności lokalnych. Nagrodzone projekty zostaną następnie opublikowane w formie rankingu „Dobrych praktyk”, prezentującego godne naśladowania działania polskich gmin na rzecz poprawy klimatu oraz rozwoju regionu i zamieszkującej go społeczności. Laureaci konkursu otrzymają tytuł „Gminy przyszłości” oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe (m.in. zestaw kolektorów słonecznych). Informacje nt. konkursu dostępne są na stronie www.kibicujklimatowi.pl.

Patronat nad warsztatami w Raciechowicach objęli:
- Marszałek Województwa Małopolskiego
- Wójt Gminy Raciechowice
- LGD „Turystyczna Podkowa”
- Gazeta Wyborcza Kraków
- Polskie Radio Kraków
- Wrota Małopolski
- Głos Myślenicki
- Co słychać w RaciechowicachRenata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka