carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-01-14

Wielicka Pastorałka w Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach


„Scęść Boze Wom wsyćkim, Scęść Boze ludziska,//Którzyście przybyli z daleka i z bliska.//Witojcie w mej Żupie, w ty stary salinie, //Górnice Scęść Boze – w Wieliczce nie zginie” - tymi słowami w minioną sobotę w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie – Łagiewnikach rozpoczęła się „Wielicka Pastorałka Górnicza dla Jana Pawła II”.

Wielicka Pastorałka w Łagiewnikach / fot. UM Wieliczka

Autorem tekstu oraz reżyserem pastorałki jest pan Stanisław Anioł, zaś wykonawcami mieszkańcy naszej gminy. Swoją obecnością zaszczycił zgromadzonych Jego Eminencja Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz oraz Ks. prałat Jan Kabziński – Prezes Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.
Wspomniane przestawienie jest jednym z wielu różnorodnych inicjatyw podejmowanych przez środowiska twórcze Wieliczki i okolic, nawiązujących do kanonizacji Papieża Polaka, która odbędzie się 27 kwietnia w Rzymie.

"Dziś mieszkańcy naszego Miasta i Gminy pragną przedstawić pastorałkę przygotowaną dla Jana Pawła II, jako nasz dar przed kanonizacją Ojca Świętego, której świadkami będziemy za kilka miesięcy. Przybyli tutaj przedstawiciele różnych grup społecznych, przedsiębiorcy, górnicy, rzemieślnicy, całe nasze rodziny. Dziękujemy ks. Kardynałowi za zaproszenie nas do Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" - powiedział Artur Kozioł Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka rozpoczynając sobotnią uroczystość.

W pierwszej części spotkania publiczność wysłuchała koncertu kolęd w wykonaniu wielickich chórów: „Lutnia”, „Camerata” oraz chóru im. Jana Pawła II ze Strumian w akompaniamencie Wielickiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Piotra Piwko. Następnie przed widownią pojawili się aktorzy występujący w pastorałce, a byli to: członkowie teatru amatorskiego im. kard. Karola Wojtyły w Pawlikowicach, członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Raciborsko”, członkowie Zespołu Regionalnego „Mietniowiacy” oraz mieszkańcy Wieliczki i okolic. Następnie widzowie przeniesieni zostali do świata wielickich górników, którym dane było przywitać nowo narodzonego Chrystusa. Zanim nastąpiło to kulminacyjne wydarzenie, publiczność dowiedziała się Jak się sprawy miały z Narodzeniem Boskim, Gdzie górnicy byli – jakie mieli troski. Co się działo wtedy w całym dekanacie. Jednym z ciekawszych fragmentów pastorałki było przedstawienie codziennego życia górników w kopalni oraz kolorytu lokalnego Wieliczki.


.......  Wśród licznie zgromadzonej publiczności, liczącej ponad 1500 osób, obecni byli mieszkańcy Wieliczki i Krakowa wraz z przedstawicielami parlamentu i samorządów m.in: Maciej Klima - Senator RP, Jacek Juszkiewicz – Starosta Wielicki, Artur Kozioł - Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Zastępcy burmistrza – Urszula Rusecka i Łukasz Sadkiewicz.  

Fotorelacja z 22. Finału WOŚP w Wieliczce

 

Organizatorzy wydarzenia i sponsorzy: Miasto i Gmina Wieliczka, Starostwo Powiatowe, Solne Miasto, Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce.

Wielicka Pastorałka w Sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach - zobacz zdjęcia