carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2013-09-10

Wieliczka czyta Fredrę!


Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania objęła swoim zasięgiem także Wieliczkę. W minioną sobotę mieszkańcy miasta mieli okazję wysłuchać kilkudziesięciu fraszek, wierszy i bajek dla dzieci autorstwa Aleksandra Fredry w interpretacji krakowskich aktorów teatralnych i filmowych.

 

Akcja Narodowego Czytania dzieł Aleksandra Fredry odbyła się w sobotę w 750 miejscach w Polsce. W Wieliczce zorganizowała ją Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Uroczystość zainicjowana została przez Panią Burmistrz Urszulę Rusecką, która przywitała zebranych mieszkańców miasta. Wieliczanie, którzy tłumnie przybyli na Plac Kościuszki, mieli okazję wysłuchać kilkudziesięciu utworów Aleksandra Fredry w interpretacji znanych krakowskich aktorów: Krzysztofa Bochenka i Jakuba Kosiniaka. Dla fanów komediopisarstwa Fredry niezwykłą gratką okazała się inscenizacja sztuki „Pierwsza lepsza” przygotowana przez aktorów Teatru Bynajmniej z Krzyszkowic. Pomiędzy utworami literackimi publiczność wsłuchiwała się w koncert muzyki klasycznej w wykonaniu zespołu Ad Libitum.


.......  Każdy, kto wziął udział w Narodowym Czytaniu, miał okazję ozdobić prywatne egzemplarze dzieł Aleksandra Fredry okolicznościową pieczęcią przygotowaną przez Kancelarię Prezydenta, a od biblioteki otrzymać pamiątkowy gadżet. Głośne czytanie takich utworów jak „Paweł i Gaweł” czy „Małpa w kąpieli” ściągnęło przed scenę również najmłodszych fanów literatury, dla których bibliotekarze przygotowali szereg niespodzianek. 

Wernisaż Grupy W WOLNEJ CHWILI

 

Narodowe Czytanie to zainicjowana w zeszłym roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego akcja mająca na celu przede wszystkim propagowanie rodzimej literatury oraz wzmacnianie wspólnoty narodowej. W tym roku przypadła 220-ta rocznica urodzin Aleksandra Fredry, stąd też tegoroczna edycja związana była właśnie z jego osobą. Za rok zapraszamy mieszkańców miasta na spotkanie z twórczością Henryka Sienkiewicza, laureata nagrody Nobla, powieściopisarza i nowelisty.

[Biblioteka w Wieliczce -AB]


Wieliczka czyta Fredrę! - zobacz zdjęcia

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022