carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2015-09-10

Wieliczka czytała „Lalkę” - zobacz film


W sobotę 5 września odbyła się w Wieliczce ogólnopolska akcja "Narodowe Czytanie". Mieszkańcy Wieliczki wzięli udział w akcji czytając i słuchając fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa

fot. WieliczkaCity.pl

W sobotę 5 września Wieliczka po raz trzeci wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. Zainicjowana przez prezydenta RP akcja skupia obecnie tysiące uczestników w całej Polsce. W tym roku czytaliśmy dzieło Bolesława Prusa „Lalka”.

Dla wieliczan czytali zaproszeni przez bibliotekę goście: Teatr Bynajmniej, seniorki z Klubu Aktywnego Seniora działającego przy bibliotece, przyjaciele biblioteki, a także przedstawiciele lokalnych władz: Przewodniczący Rady Miejskiej w Wieliczce Tadeusz Luraniec i Radna Rady Miejskiej Elżbieta Sosin. W części artystycznej programu imprezy wystąpił regionalny Zespół Pieśni i Tańca SUŁKOWIANIE przy muzyce Pana Macieja Ziobro, prezentując swoje umiejętności i piękne stroje w tańcu „Warszawka”.

Ale na tym nie koniec atrakcji, w tym samym czasie trwała również tak lubiana przez mieszkańców biblioteczna akcja wymianki książek - Wymień się! W programie imprezy nie mogło zabraknąć również atrakcji dla dzieci, dla których przygotowano słodki poczęstunek, kolorowe balony oraz kącik z książeczkami i kolorowankami. Duże emocje wśród dzieci i nie tylko wzbudzało stoisko z pyszną watą cukrową, które cieszyło się ogromną popularnością.

Czytelniczą inicjatywę wspierali dla Was wolontariusze z Młodzieżowej Rady Powiatu – dziękujemy!

Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta RP ogólnopolska akcja publicznej lektury największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym", aby podkreślić jego powszechny i elitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

A co będziemy czytać w przyszłym roku? - Prezydent Andrzej Duda, zamykając Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa, zapowiedział, że o temacie następnej edycji akcji zadecydują wszyscy zainteresowani Polacy. Tytuł dzieła zostanie ogłoszony w lutym przyszłego roku.

Do zobaczenia za rok!

[KBM]

     
 zobacz zdjęcia z czytania "Lalki"
w Wieliczce
   zobacz film z czytania "Lalki"
w Wieliczce


35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022