hyundai


.


leroymerlin

mazda

Opublikowano: 2021-01-29

WilsonW połowie roku 2020 rozpoczęły się roboty związane z budową nowej stacjiwentylatorów przy szybie Wilson. Inwestycja związana jestz uciążliwością szybu dla mieszkańców i środowiska.


W trakcie prac

Kopalnia posiada 3 sieci wentylacyjne. Wilsonw jednej z nich pełni rolę szybu wydechowego.W „jego sieci” wyrobiska przewietrzane sąza pomocą stacji wentylatorów głównych, którawyposażona jest w dwa wentylatory osioweWOK-4duB. Z uwagi na fakt, iż urządzenia niespełniają obecnych norm dopuszczalności poziomuhałasu stacja, musi zostać przebudowana.

Inwestycja przy szybie Wilson jest jużobecnie na etapie prac ziemnych związanychz budowąfundamentów wszystkich obiektówbudowlanych wchodzących w skład stacji, czyli:budynkudepresyjnego, rozdzielni elektrycznej,zaplecza socjalnego, budynku głównego wentylatoróworaz dyfuzorów stacji wentylatorówgłównego przewietrzania.

Ograniczyć poziomhałasu, zaoszczędzić energię

Zadanie zrealizowane zostanie tak, abyzapewnić prawidłową wentylację wyrobiskpodziemnych, dla warunków istniejących i przewidywanychw najbliższych latach, a takżew celu spełnienia wymagań zawartych w decyzjiStarosty Wielickiego z 2017 r., określającejdopuszczalne poziomy hałasu przenikającegoz powierzchni szybu Wilson na tereny zabudowymieszkaniowej jednorodzinnej. Wydajnośćnominalna tej stacji wentylatorów głównych wynosiVn=36,3 m³/s, przy spiętrzeniu całkowitymwentylatora 1192Pa i obrotach ok.1180 min-1.

Oddanie stacji o użytku planowane jestw drugiej połowie 2021 roku. Będzie ona nowoczesnąi energooszczędną konstrukcją. Obecnewentylatory napędzane są silnikami o mocy200kW, natomiast nowe wentylatory to konstrukcja firmy Korfmann Lufttechnik o znacznie mniejszej mocy (110kW) z możliwością częstotliwościowejregulacji prędkości obrotowej,a co za tym idzie z opcją płynnejregulacji wydajnościwentylatora.

W trosce o otoczenie

Najważniejszym aspektem modernizacjistacji jest walka z hałasem, który jest uciążliwym.in. dla pobliskich domostw. Zastosowanew budowie rozwiązania techniczne oraz materiałymają spowodować maksymalne, możliwezmniejszenie emisji hałasu do środowiska. Izolacjaakustyczna ścian kanału wentylacyjnego,przewodów powietrza oraz tłumiki scalonelabiryntowo-przepływowe na wylocie z dyfuzorówwentylatorów głównych mają spowodować,że realne obniżenia poziomu szkodliwegohałasu emitowanego do otoczenia wyniesie 50
dB/A i więcej.

Te działania wpisują się nie tylko w prośrodowiskowe trendy, ale i społeczną odpowiedzialnośćkopalni. Pozwalają na redukcjęnegatywnego oddziaływania stacji na środowiskonaturalne, wychodzą naprzeciw oczekiwaniommieszkających tam osób.   Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online  
Data: 27.02.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Miasto i Gmina Wieliczka zaprasza na koncert online Renaty Przemyk. Transmisja z Wielickiej Mediateki rozpocznie się w sobotę 27 lutego o godzinie 18:00. Koncert do obejrzenia na profilu FB Miasta i Gminy Wieliczka
Renata Przemyk w Wielickiej Mediatece - koncert online
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka  
Data: 13.02.2021
Lokalizacja: Siercza

W najbliższą sobotę 13 lutego o 8:30 rozpocznie się akcja charytatywna organizowana przez Oddziały Przedszkolne i całą społeczność Szkoły Podstawowej w Sierczy. Walentynkowy Kiermasz Ciast dla Tymka odbędzie się przy BAZIE, Siercza 1.
Walentynowy kiermasz ciast dla Tymka