.


Opublikowano: 2023-10-03

Wizyta u pediatry - wszystko co musisz wiedziećNawet zdrowe dziecko trzeba co jakiś czas zabierać do pediatry. Nierzadko wymagane są dodatkowe badania. Mowa tutaj między innymi o badaniu moczu, krwi, a także o tomografii komputerowej. Istotne są też szczepienia. Warto dowiedzieć się, jak wygląda wizyta z dzieckiem u pediatry.


Od pierwszego dnia życia

Dziecko, gdy przyjdzie na świat, musi zostać gruntowanie przebadane. Pierwszym, istotnym badaniem jest ocena stanu zdrowia noworodka według skali Apgar. Pediatra ocenia prace serca dziecka, kolor skóry, napięcie mięśni, reakcję na bodźce, a ponadto oddech. W każdej z tych pięciu kategorii neonatolog może przyznać od 0 do 2 punktów. Okazuje się, że suma 8-10 punktów oznacza, iż pociecha przyszła na świat w bardzo dobrym stanie. Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej bądź piątej i dziesiątej minucie życia malucha. Warto zaznaczyć, że w pierwszych dobach zostanie przeprowadzone przesiewowe badanie słuchu. Pediatra wykona też badania mające na celu znalezienie potencjalnych chorób metabolicznych.

Zdrowie dziecka w pierwszych miesiącach życia

Każdy maluch w 6-8 tygodniu życia powinien przejść badanie USG stawów biodrowych. Tylko poprzez to badanie można wiarygodnie stwierdzić, czy pociecha ma dysplazję stawów biodrowych, co jest bardzo istotne. Warto też wiedzieć, że badanie USG będzie wskazane również w innych przypadkach. U pociech można na przykład wykonać USG przezciemiączkowe, USG jamy brzusznej, o ile pojawiają się nasilone objawy kolki. Należy dodać, że badania USG są bezpieczne dla pociech i stosunkowo łatwe to przeprowadzenia. W przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego bądź tomografii komputerowej nie wymagają uśpienia dziecka. Oprócz tego można je przeprowadzać częściej niż zdjęcia rentgenowskie. W Polsce pojawia się coraz więcej klinik jak Cmpromed4kids.pl, w których zatrudnia się pediatrów. Można liczyć na usługi uznanych lekarzy, którzy wykonują swoje obowiązki zawodowe z pasją i zaangażowaniem. Ponadto mają oni specjalne podejście do dzieci. Dziecko trzeba co jakiś czas zabierać na badania do pediatry. Dzięki temu będzie można zapobiec wielu chorobom.

Profilaktyka zdrowotna u malucha

Bardzo istotna jest profilaktyka zdrowotna. Rodzic nie powinien zapomnieć o szczepieniach dla dziecka. Nawet zdrowa pociecha powinna regularnie pojawiać się u pediatry. W pierwszych dwóch latach na wizytach szczepiennych kolejno od drugich urodzin co dwa lata na istotny bilans zdrowia. Mowa tu o całościowych badaniach organizmu malucha. Każdy rodzic powinien pamiętać, że terminów szczepień oraz terminów bilansów należy pilnować samemu. Okazuje się, że przychodnia nie prześle zawiadomienia ani przypomnienia. Warto dowiedzieć się, jak wygląda kalendarz szczepień dziecka. Badania krwi i moczu są równie istotne. Są często przeprowadzane przez pediatrów. Dzięki morfologii krwi specjalista może dowiedzieć się wiele o zdrowiu pociechy, a ponadto o tym, czy w jego organizmie nie toczy się jakaś infekcja, czy grozi mu anemia bądź jak wygląda jego odporność. Przez pierwsze 5 miesięcy pociecha karmiona jest wyłącznie mlekiem i nie otrzymuje innych pokarmów. Trzeba pamiętać, że pod koniec tego okresu wskazane jest rutynowe badanie morfologii oraz poziomu żelaza. Celem jest sprawdzenie, czy pociecha nie ma anemii z niedoboru żelaza. Żeby badanie krwi mogło przejść sprawnie, trzeba odpowiednio dziecko przygotować. Okazuje się, że badanie moczu jest wykonywanie nie tylko w przypadku podejrzenia infekcji układu moczowego, ale ponadto wtedy, gdy lekarz chce sprawdzić stan ogólny zdrowia malucha.

Jakie badania zrobić dziecku

Bardzo istotne jest badanie ogólne moczu i posiew. Mowa tutaj o badaniu pod kątem występujących w moczu bakterii. Powinno wykonać się je w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zakażenia układu moczowego, braku przyrostu ciężaru ciała oraz długości i ulewań. Bardzo dużo zakażeń układu moczowego dziecka przebiega bezobjawowo, dlatego specjaliści zalecają kontrole badanie moczu w pierwszym, a także drugim półroczu życia dziecka. Gdy rodzi się pociecha, szybko trzeba nauczyć się, jak obniżać gorączkę bądź łagodzić katar. Warto zaznaczyć, że w lżejszych przypadkach może obejść się bez pomocy specjalisty. Jeżeli gorączka występuje u noworodka bądź niemowlęcia, wymagane jest jak najszybsze pójście do pediatry. Szybkie działanie jest też bardzo istotne, gdy pociecha zemdleje bądź przestanie oddychać lub się oparzy. Bardzo istotne jest badanie krwi dziecka. Pozwala ono rozpoznać rzadkie genetyczne choroby niedające żadnych objawów w pierwszych dniach oraz tygodniach życia pociechy. Nieleczone schorzenia mogą prowadzić do groźnych powikłań. Mowa tutaj przede wszystkim o mukowiscydozie, czyli chorobie genetycznej, której podłożem jest nadmierna lepkość wydzielin, co upośledza pracę między innymi układu pokarmowego, a także oddechowego. Dlatego bardzo istotne jest pójście do pediatry, który prawdopodobnie zleci badanie krwi dziecka. Dzięki niemu można też zdiagnozować bądź wykluczyć fenyloketunorię. Mowa tutaj o chorobie metabolicznej, która spowodowana jest brakiem enzymu rozkładającego aminokwasy fenyloalaniny. Choroba ta występuje u jednego na 8000 noworodków.

artykuł sponsorowany


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022