carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-11-14

Wybory samorządowe 2014 - zobacz listy kandydatów, sprawdź gdzie głosować


Już w najbliższą niedzielę wybory samorządowe 2014. Do otwarcia lokali wyborczych pozostało już tylko kilkadziesiąt godzin i znów będziemy wybierać radnych  gmin, powiatów, wójtów, burmistrzów. Wybierzemy również swojego kandydata do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

fot. WieliczkaCity.pl

Dziś o północy rozpocznie się cisza wyborcza, co oznacza, że aż do zakończenia wyborów zabroniona jest jakakolwiek agitacja wyborcza. Jest to czas w którym powinniśmy w spokoju przemyśleć na kogo oddamy swój głos. Lokale wyborcze będą otwarte w niedzielę 16 listopada od godziny 7 do 21 – wtedy będziemy głosować. Prawdopodobnie każdemu z nas przyda się chwila odpoczynku od pojawiających się co chwila nowych banerów, plakatów czy kilogramów ulotek które wysypywały nam się ze skrzynek pocztowych. Chociażby w centrum Wieliczki postawione niektóre słupy, prawie utrudniały poruszanie się po chodnikach. Inni jak widać postanowili obkleić plakatami samochód i stawiać go w widocznych miejscach. Pomysłów było wiele, a im bliżej wyborów tym robi się coraz bardziej nerwowo. Przypomnijmy sobie na przykład jak kilka lat temu pod jednym z banerów w centrum naszego miasta postawiono i zapalono w dzień wyborów znicze. Obecnie o przedwyborczej nerwówce możemy przeczytać chociażby w Dzienniku Polskim – zarówno we wczorajszym jak i dzisiejszym wydaniu. Wystarczy kliknąć w tym miejscu. Jak zwykle im bliżej wyborów tym atmosfera bardziej napięta. W każdym bądź razie warto swoją decyzję dobrze przemyśleć i oddać swój głos mądrze. W końcu podczas tych nadchodzących wyborów będziemy wybierać nasze lokalne władze na kolejne cztery lata.

Zarządzone na 16 listopada wybory będą wyglądały nieco inaczej niż te poprzednie Po raz pierwszy wybory do rad gmin  odbędą się w jednomandatowych okręgach wyborczych. W każdym okręgu do "wygrania" będzie tylko jeden mandat - dostanie go ten kandydat, który zdobędzie w wyborach najwięcej głosów. Zmiana dotyczy miast i wsi, które mają powyżej 20 tys.mieszkańców, i nie są na prawach powiatu.  Dotychczas w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców oddane głosy liczono według ordynacji proporcjonalnej. Wtedy najbardziej liczyła się liczba głosów zdobytych przez komitet wyborczy. Komitety, które zdobyły najwięcej głosów, mogły mieć najwięcej mandatów.

Jeśli ktoś chciałby zobaczyć listy kandydatów w swoim regionie do Rady Miejskiej, Rady Powiatu, Sejmiku woj. Małopolskiego czy tegorocznych kandydatów na burmistrza MiG Wieliczka lub też dowiedzieć się do którego lokalu wyborczego na terenie naszej gminy powinien się udać to polecamy zaglądnąć na stronę: www.wybory.wieliczka.eu. Każdy z uprawnionych do głosowania otrzyma cztery karty do głosowania

Przede wszystkim zachęcamy wszystkich, aby w niedzielę znaleźli chwilę czasu i oddali swój głos.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022