carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2015-03-13

Wypalanie traw - od początku roku odnotowano już 37 pożarów traw


W okresie wczesnowiosennym corocznie obserwujemy wzrost pożarów w lasach, na łąkach, nieużytkach i polach, wywołanych przez umyślne wypalanie traw i pozostałości roślinnych. Tylko w roku 2014 strażacy na terenie całego kraju wyjeżdżali prawie 34 tysiące razy, do pożarów wywołanych wypalaniem traw.

fot. PSP Wieliczka

W powiecie wielickim od początku roku do 10 marca, odnotowano 37 pożarów traw, w tym na terenie gminy Biskupice – 3, na terenie gminy Gdów – 0, na terenie gminy Kłaj – 1, na terenie gminy Niepołomice 15, a na terenie gminy Wieliczka 18.

Wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści, wręcz przeciwnie powoduje szkody dla przyrody i człowieka. W pożarach traw giną ludzie i zwierzęta, do atmosfery emitowane są duże ilości substancji zatruwających powietrze, dym ogranicza widoczność i jest szczególnie niebezpieczny, gdy utrudnia poruszanie się po drogach kierowcom, w wyniku pożarów traw ulegają zapaleniu budynki mieszkalne i gospodarcze. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę - z takich zabiegów "oczyszczających" nie płyną żadne korzyści. Po wypaleniu gleba ubożeje. Wypalanie traw jest zakazane.

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022