carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2010-10-21

Wystawa z cyklu „Skarby Ziemi”


Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na wystawę „Barwy skalnych wnętrz – sekrecje mineralne” z cyklu „Skarby Ziemi”. Wernisaż będzie miał miejsce 22.10.2010 r. (piątek) o godz. 12:00 w Zamku Żupnym w Wieliczce (ul. Zamkowa 8).

Wystawa odkrywa niezwykłe zjawiska zachodzące we wnętrzu skał. W pustkach, pęknięciach i szczelinach skalnych, przy sprzyjających warunkach, rozwijają się mineralizacje zwane sekrecjami. Niektóre z nich są cennymi, rzadkimi i urzekającymi swą urodą skarbami. Ale aby je wydobyć z zewnętrznie nieatrakcyjnej bryły trzeba ją rozbić lub rozciąć. A ileż przy tym dostarczają emocji.


 
Pośród prezentowanych obiektów na szczególną uwagę zasługują agaty, w których przyroda, wyjątkowy artysta, wyraziła swój kunszt w niezwykłym i niepowtarzalnym bogactwie barw i kształtów. Śmiało można powiedzieć, że nie ma drugiego takiego minerału i nie sposób znaleźć też dwóch takich samych form. Wyobraźnia podpowiada oglądającym skojarzenia z: gwiazdą, rybą, orientalnym kwiatem …

Cudem natury są geody ametystowe, w tak modnej w tym roku, fioletowej tonacji barw. Ta największa prezentowana na wystawie ma ok. 0,7 m wysokości, waży ok. 40 kg. Wielkość tego okazu ( tak znaczne rozmiary spotykane są rzadko) już robi wrażenie a możliwość podziwiania całej „rodziny” ametystów liczącej 10 eksponatów nie pozwala oderwać od nich oczu. Obok nich eksponowane są chalcedony, opale etc. Pięknie prezentują się mineralizacje wewnątrz pustek skamielin np. amonitów.


 
Sekrecje powstają w niewielkich szczelinach lub ogromnych przestrzeniach takich jak groty i jaskinie. Występują też w soli czego przykładem są zachwycające Groty Kryształowe - mega-druza z kryształami halitu w wielickiej kopalni. W rzeczywistości dotrzeć do nich mogą tylko nieliczni/wybrani ponieważ są one ścisłym rezerwatem przyrody, na wystawie zobaczyć je można na fotografiach. Warte uwagi są mineralizacje w jaskiniach przybierające dekoracyjne formy stalaktytów, stalagmitów, kolumn, kurtyn, draperii i in.

Prezentowane obiekty pochodzą m.in. z: Brazylii, Urugwaju, Maroka i Polski. Uzupełnieniem wystawy są plansze ilustrujące proces powstawania sekrecji i barwne fotografie, które w powiększeniu pokazują najbardziej intrygujące detale prezentowanych okazów.

Wystawę można zwiedzać do 4.12.2010 r.

Eksponaty wypożyczyli:

instytucje:
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych PAN w Krakowie,
Muzeum Geologiczne Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH w Krakowie,
Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie,
Muzeum Geologiczne Instytutu Nauk Geologicznych UJ w Krakowie,
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka,

kolekcjonerzy:
Dr Jan Rzymełko, Jacek Szczerba, Ewa i Dariusz Siemońscy, Andrzej Bezkorowajny, Janusz Gradowski, Marcin Latkowski


Patronat medialny:
TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022