hyundai


.mazda

Opublikowano: 2022-05-05

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek – Biblioteka świat w jednym miejscuCo roku maj jest miesiącem szczególnym dla polskich bibliotek. To właśnie w tym okresie przypada święto bibliotekarzy oraz obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W każdym roku, w ramach głosowania wybierany jest inny motyw przewodni całego tygodnia. W 2022 biblioteki czas ten świętować będą pod hasłem "Biblioteka – świat w jednym miejscu". Nasza instytucja jak co roku, także i teraz aktywnie bierze udział w obchodach tego szczególnego dla nas czasu. Z tej okazji zarówno biblioteka główna jak również filie przygotowały mnóstwo atrakcji dla swoich czytelników.


10 maja o godz. 18:00 Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka Artur Kozioł oraz Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zapraszają na koncert "Pocztówka z Rumunii", podczas którego wystąpią George Negrea i LaurentiuCaliman. Gościem specjalnym wydarzenia będzie SergeVaselendiuc, który wygłosi prelekcję na temat tradycji wyrobu ceramiki w miasteczku Horezu po południowej stronie Karpat.

Koncertowi towarzyszyć będzie otwarcie wystawy "Ceramika z Horezu", która przedstawia garncarzy przy pracy, ich zdobione i surowe dzieła, technikę ręcznego malowania i specyficzne modele graficzne, ceramikę jako dekorację domów w regionie Horezu lub eksponowaną na lokalnych jarmarkach. Wystawę będzie można podziwiać w dniach 10-20 maja w holu głównym Wielickiej Mediateki.

11 maja o godzinie 15:00 w Wielickiej Mediatece odbędzie się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastyczno-czytelniczego „Plastuś”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Gorzkowie we współpracy z Mediateką - Biblioteką Miejską w Wieliczce, a adresatami - przedszkola z terenu Miasta i Gminy Wieliczka.
Wystawę prac będzie można obejrzeć w formie on-line na stronie internetowej szkoły oraz na fanpagu szkoły.

13 maja o godz. 18:00 Wielicka Mediateka zaprasza na wydarzenie o tematyce podróżniczej, którego głównym punktem będzie spotkanie z podróżnikiem i fotografem Michałem Worochem, w trakcie którego opowie o swojej wyprawie WheelhairtripHimalayas Challenge 2021. Poznamy okoliczności planowania podróży oraz ograniczenia i trudności jakie napotykają na swojej drodze do realizacji marzeń osoby niepełnosprawne.

13 maja od godz. 17:30 w holu głównym Wielickiej Mediateki będzie możliwość zapoznania się i skorzystania z oferty wycieczkowej biura podróży Salt Travel. Dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy również pakiet materiałów informacyjno-promocyjnych dotyczących atrakcji turystycznych różnych krajów.

Przez cały tydzień od 9 do 14 maja w Wypożyczalni Głównej zapraszamy do skorzystania z akcji „Wymień się!”, w trakcie której będzie można wymienić książki wydane po 2010 roku z domowych bibliotek na te z biblioteki wielickiej.

Filie biblioteczne również aktywnie włączają się w promowanie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Dla swoich czytelników przygotowały ciekawe propozycje wydarzeń na ten czas.


Szczegółowy program na filiach bibliotecznych:

Filia os. Kościuszki
• 9 – 13 maja – Akcja „Wymień się książkami”;
• 9 i 11 maja – lekcje biblioteczne dla przedszkolaków: „Cały świat w jednym miejscu, cały teatr w jednej skrzynce...” Teatrzyk Kamishibai.

Filia os. Krzyszkowice
• 10-12 maja – Akcja „Wymień się”.

Filia w Chorągwicy
• 9-30 maja – Akcja „Przygarnij książkę”;
• 9-20 maja – zajęcia dla uczniów szkół podstawowych: „Kaligrafia na wesoło”,„Rozgryźć Einsteina”.

Filia w Koźmicach Wielkich
• 10-31 maja – Akcja „Uwolnij książkę”;
• 10-19 maja – lekcje dla uczniów szkół podstawowych: „Wspaniały świat dookoła nas”, „Piszę sobie...piórem gęsim”, „Daj się zaskoczyć”.

Filia w Raciborsku
• 10 – 20 maja – Akcja „Wymień się” – wymianka książek;
• 10, 12 maja – Szkolny Konkurs Recytatorski ,,Nasz świat – Maria Konopnicka dzieciom –po polsku, po angielsku, po ukraińsku oraz w ilustracji” oraz wręczenie nagród laureatom Konkursu
• 11 maja – lekcja biblioteczna - Dzień Matki;
• 19 maja, godz. 17.00 - Teatr Kokon „Droga do odwagi”, spektakl teatralny dla najmłodszych, Sala w budynku OSP w Raciborsku, wstęp wolny.

Filia w Śledziejowicach
• 10 maja godz. 16:30 – „Siedem sióstr” – pierwsze spotkanie klubu czytelniczego „NaOpak”;
• 11 maja – lekcja biblioteczna „Cały świat jest w naszych rękach...”;
• 12 maja, godz. 17:00 – Warsztaty Czasu Wolnego;
• 18 maja godz. 17.00 – Teatr Kokon „Droga do odwagi”, spektakl teatralny dla najmłodszych, Dom Ludowy w Śledziejowicach, wstęp wolny.

Filia w Węgrzcach Wielkich
• 9-20 maja – Akcja „Wymień się książkami!”;
• 9-13 maja – „BOOKSPINE POETRY” –zabawa literacka dla wszystkich czytelników, w której należy ułożyć krótkie wiersze z dostępnych tytułów książek znajdujących się na grzbietach;
• 9-13 maja – cykl warsztatów detektywistycznych dla młodszych dzieci: „Zostań detektywem… Poprowadź śledztwo….”.

Filia w Zabawie
• 9-13 maja – Akcja „Wymień się książkami”;
• 14 maja godz. 17.00 – Spotkanie autorskie z Agnieszką i Marcinem Lewandowskimi, Dom Strażaka w Zabawie, wstęp wolny.

Zapraszamy do udziału w wydarzeniach!   
20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021