carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2015-12-03

Z HISTORIĄ W KADRZE: Od Rusi Kijowskiej do Rusi Moskiewskiej. Narodziny Imperium - relacja


Dzieje historyczne naszego największego sąsiada to zagadnienie pasjonujące i dla nas szczególnie ważne ze względu na położenie geopolityczne Polski. Na ostatnim w tym roku spotkaniu „Z Historią w Kadrze” poznaliśmy genezę Rusi.

Fot. CKiT/Agnieszka Rogalska

Dowiedzieliśmy się, jak ewoluowało państwo ruskie i jak wiele wpływów z różnych stron miało w tym swój udział – a były to między innymi wpływy skandynawskie, chrześcijańskie i mongolskie. Głównym tematem spotkania było przejście od Rusi Kijowskiej do Rusi Moskiewskiej. Prześledziliśmy zatem dokładnie ciąg wydarzeń, które doprowadziły do powstania Rusi Moskiewskiej i przeniesienia stolicy oraz całego ośrodka polityczno – religijno – kulturowego Rusi do Moskwy. Dla pasjonatów historii, oprócz prelekcji, prowadzący Stanisław Żuławski i Wojciech Szczepaniak przygotowali gratkę w postaci żywej prezentacji ruskiego uzbrojenia należącego do okresu średniowiecza.

/CKiT/

Z HISTORIĄ W KADRZE: Od Rusi Kijowskiej do Rusi Moskiewskiej. Narodziny Imperium - relacja - zobacz zdjęcia

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022