carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-04-01

Z HISTORIĄ W KADRZE: Polak Węgier, dwa bratanki - relacja


„Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” to przysłowie, które w Polscezna chyba każdy, od najmłodszego po najstarszego mieszkańca kraju nad Wisłą. Co więcej, podobna rymowanka doskonale znana jest naszym węgierskim sąsiadom.

Z Historią w Kadrze / fot. CKiT/Eva Hajduk

Ale kto z nas wie skąd wzięło się to powiedzenie i dlaczego akurat z Węgrami łączy nas obustronna sympatia. Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli Paweł Porębski i Wojciech Szczepaniak, którzy poprowadzili kolejne spotkanie z cyklu Z HISTORIĄ W KADRZE. Oprócz charakterystyki intensywnych i skomplikowanych relacji Polaków i Węgrów na przestrzeni dziejów można było również usłyszeć o legendarnej polskiej broni – szabli i jej węgierskich korzeniach.


.......  Podsumowaniem dzisiejszego spotkania były słowa Stanisława Worcella: „Węgry i Polska to dwa wiekuiste dęby, każdy z nich wystrzelił pniem osobnym i odrębnym ale ich korzenie, szeroko rozłożone pod powierzchnią ziemi i splatały się, i zrastały niewidocznie. Stąd byt i czerstwość jednego jest drugiemu warunkiem życia i zdrowia."

CKiT  

Nowa rzeźba na wielickim rynku

 Z HISTORIĄ W KADRZE: Polak Węgier, dwa bratanki - relacja - zobacz zdjęcia

20-lecie kabaretu Neo-Nówka  
Data: 20.11.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Kabaret Neo-Nówka świętuje 20-lecie. Popraw sobie humor i zobacz na żywo takie postacie jak: Bogu, Wandzia czy rodzina Paciaciaków. Czegoś takiego jeszcze na polskiej scenie kabaretowej nie było. 20-lecie Kabaretu Neo-Nówka pozytywnie zaskoczy widza.
20-lecie kabaretu Neo-Nówka
Noc Bibliotek 2021  
Data: 08.10.2021
Lokalizacja: Wieliczka

Koncert, warsztaty dla rodziców, warsztaty żywieniowe dla dzieci, projekcja filmu, pokazy sportowe, gry i zabawy rodzinne, spotkanie z Wojciechem Tochmanem, stoiska wzmacniające odporność to tylko niektóre z atrakcji jakie wielicka biblioteka przygotowała dla Państwa na Noc Bibliotek.
Noc Bibliotek 2021