carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2013-12-23

Z HISTORIĄ W KADRZE: Walka o granice zachodnie - relacja


Grudniowe spotkanie z cyklu Z HISTORIĄ W KADRZE poświęcone zostało zagadnieniom związanym z walką o granice zachodnie.

Grudniowe spotkanie z cyklu Z HISTORIĄ W KADRZE / fot. Eva Hajduk

W nawiązaniu do listopadowej edycji, która poświęcona została odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, skupiliśmy się tym razem na wydarzeniach, będącymi konsekwencją utworzenia na powrót suwerennego państwa polskiego. Spotkanie poprowadził Paweł Porębski, który przybliżył najważniejsze aspekty związane z kształtowaniem się zachodnich granic naszego państwa. W pierwszej części wystąpienia opowiedział o powstaniu wielkopolskim, które pomimo, iż zakończyło się całkowitym zwycięstwem – Polacy dostali więcej ziem niż sami zdołali zająć - obecnie jest niesłusznie zapomniane.


.......  Sporo uwagi poświęcono również powstaniom śląskim, dzięki którym Polacy wywalczyli 1/3 spornego terytorium z przeważającą liczbą obiektów przemysłowych. Na koniec omówione zostały zagadnienia związane ze Śląskiem Cieszyńskim i powrotem Polaków na Zaolzie.

Fot. CKiT/Eva Hajduk  

Finał konkursu „Świąteczny Aniołek”

 

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022