carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2013-12-11

Z HISTORIĄ W KADRZE: Z bronią po wolność - relacja


W listopadowej edycji cyklu Z HISTORIĄ W KADRZE skupiliśmy się na tematyce związanej z walką o wolność. W związku z obchodami 95. rocznicy odzyskania niepodległości chcemy przypomnieć ważne postacie, wydarzenia i formacje zbrojne, które przyczyniły się do zjednoczenia ziem polskich po 123 latach pod zaborami i utworzenia niepodległego państwa polskiego.Kolejne spotkanie "Z Historią w Kadrze" / fot. Eva Hajduk

W pierwszej części Paweł Porębski przybliżył tematykę związaną z 1. Kompanią Kadrową i Legionami Piłsudskiego, które stały się zalążkiem Wojska Polskiego. Podkreślił niezwykłą odwagę i męstwo członków Legionów, którzy pomimo, że nie byli wojskowymi radzili sobie na froncie jak zawodowi żołnierze. W większości rekrutowali się oni bowiem ze środowiska inteligenckiego, w związku z czym niejednokrotnie określano ich „najinteligentniejszą armią świata". Ważną rolę w walkach o niepodległość odegrały również kobiety, które aktywnie wspierały żołnierzy w poszczególnych formacjach zbrojnych.


.......  Wojciech Szczepaniak w drugiej części spotkania opowiedział o aspekcie militarnym walk o niepodległość. Zaprezentował umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy wchodzących w skład poszczególnych oddziałów wojskowych. Jako ciekawostkę można było zobaczyć autentyczną ładownicę do austriackiego karabinu Mannlichera, powszechnie używaną w tych czasach na froncie.  

MAMMA MIA: Z logopedą na Ty

 

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się 20 XII 2013 w CKiT o godz. 17.00 i poświęcone zostanie tematyce powstania wielkopolskiego oraz powstań śląskich.


Z HISTORIĄ W KADRZE: Z bronią po wolność - relacja - zobacz zdjęcia

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022