.
Opublikowano: 2021-03-18

Zabezpieczamy, modernizujemy, udostępniamyO planach kopalni na rok 2021 oraz wyzwaniach, jakie rzuca pandemia, rozmawiamy z Pawłem Nowakiem, Prezesem Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. Przyszłość zabytkowej kopalni leży, i to dosłownie, w rękach górników. Jakie w tym roku zadania stoją przed nimi?


Mimo pandemii nie zwalniamy z pracami górniczymi. Natura niestety nie poczeka aż ludzkość upora się z koronawirusem. Siły przyrody nieustannie oddziałują na wielicki górotwór. Nie mamy więc innego wyjścia, jak tylko kontynuować zabezpieczenie, dbając jednocześnie o zdrowie i bezpieczeństwo załogi. Tegoroczny plan obok zabezpieczania zabytkowych wyrobisk przewiduje ulokowanie pod ziemią łącznie 33 tys. mᶟ podsadzki oraz zatłoczenie ok. 6,5 tys. mᶟ mieszanin uszczelniających. Zarówno podsadzka, jak i iniekcja wymagają wielu prac przygotowawczych, m.in. wierceń, budowy tam czy montażu rurociągów.

Przebudowy, zabezpieczenie komór i chodników. Gdzie w 2021przy pracy można spotkać górników?

W tym roku górnicy dokończą zabezpieczanie zabytkowej komory Freitag ,rozpoczną zaś roboty w sąsiedniej komorze Seeling. Te cenne wyrobiska znajdują się na między poziomie Kazanów. Sól wybierano w nich od schyłku XVIII w. do lat 40.XIXw.Najbliższe miesiące to również kontynuacja przebudowy podłużni Baum oraz dokończenie prac w poprzeczni Król Saski. Te ostatnie zapewnią jeszcze lepsze przewietrzanie rejonu komór Wisła-Warszawa-Budryk-Lill Górny. Trwa przebudowa podłużni Hauer, głównego funkcyjnego wyrobiska na poziomie III. Kontynuowane są roboty w poprzeczni Stampfer (to jedna z trzech najdalej wysuniętych na zachód poprzeczni na poziomie III), podłużni Siercza oraz chodniku odkrywkowym Stampfer.

Powyższe przykłady to zaledwie kilka przedsięwzięć z naprawdę długiej listy do realizacjiw2021. Intensywne prace służące ochronie zabytkowej kopalni możemy prowadzić dzięki wsparciu z budżetu państwa.

Niejednokrotnie Kopalnię Soli „Wieliczka” porównywano do rozległego podziemnego miasta. Powiedzmy jednak szczerze – to zachwycające „miasto” opiera się nie tylko na pięknych widokach, ale przede wszystkim na solidnej infrastrukturze podziemnej oraz powierzchniowej, na urządzeniach, na których górnicy mogą polegać…

Kopalniana infrastruktura musi być niezawodna, podobnie wszelkie urządzenia i górnicze wyposażenie. Na liście tegorocznych zadań znalazło się zbrojenie szybu Kinga oraz remont szybu Daniłowicza do głębokości 30m.Plan na 2021 obejmuje też zakup nowej stacji transformatorowej, która zapewni zasilanie w rejonie komór Ksawery, Baumi Grot Kryształowych. Jeszcze lepszemu poznaniu wielickiego złoża oraz planowaniu robót posłużą nowe przekroje geologiczne – będą oczywiście cyfrowe, zatem łatwe do aktualizacji. Niebawem w arsenale wielickich mierniczych pojawi się nowy skaner, znacznie poręczniejszy od aktualnie eksploatowanego. Nowoczesność w podziemnym zakładzie górniczym jest po pierwsze kwestią bezpieczeństwa, dlatego na ten rok planujemy m.in. zakup 80mierników wielogazowych. Są lżejsze od dotąd używanych, dokładniejsze w pomiarach oraz oszczędne w eksploatacji.

Kopalnia w ubiegłym roku rozpoczęła prace związane z budową nowej stacji wentylatorów przy szybie Wilson. Proszę powiedzieć, dlaczego to tak ważna inwestycja?

Wentylatory osiowe zabudowane przy szybie Wilson były uciążliwe dla otoczenia. Mieszkańcy okolicznych domów z pewnością odetchną z ulgą, bowiem poziom hałasu emitowanego przez nowe wentylatory będzie zgodny z wymaganiami przepisów w zakresie ochrony środowiska. Nowe wentylatory będą również energooszczędne. Kopalnia stanowi znaczący element wielickiego pejzażu – dążymy do tego, by sąsiedztwo kopalnianej infrastruktury było jak najmniej kłopotliwe czy uciążliwe. Z tego też względu sięgamy po rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Przed nami kolejny rok z energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, a także finał wymiany oświetlenia na Trasie Turystycznej z tradycyjnego na LED. Ponad tysiąc opraw LED to oszczędność zużycia energii co najmniej o połowę.

Pandemia położyła się cieniem na branży turystycznej. W roku 2020 kopalnia była czynna dla zwiedzających przez 7 miesięcy. Jak Pan sądzi, jaki dla turystyki w wielickich podziemiach okaże się 2021?

Trudno wyrokować, bo tak jak wszyscy, funkcjonujemy pod dyktando koronawirusa. Sytuacja zmienia się nieraz z tygodnia na tydzień. Jedno wszakże pozostaje pewne i bezdyskusyjne: podstawowym warunkiem jakiegokolwiek działania jest bezpieczeństwo ludzi. Wypracowane w ubiegłym roku zasady zwiedzania w reżimie sanitarnym sprawdziły się i wiemy, że potrafimy prowadzić ruch turystyczny z uwzględnienie restrykcyjnych zasad. Każda osoba wchodząca na teren kopalni musi pomyślnie przejść pomiar temperatury oraz mieć usta i nos zasłonięte maseczką. W wielu miejscach pod ziemią i na powierzchni zamontowano dezynfekatory. Pracownicy codziennie odkażają całą Trasę Turystyczną oraz windę w szybie Daniłowicza. Na bieżąco dezynfekowane są często dotykane powierzchnie, np. tamy wentylacyjne czy barierki. Śledzimy rozwój sytuacji epidemicznej i stosujemy się do aktualnie obowiązujących zasad.

Ilu turystów kopalnia spodziewa się w roku 2021?

W reżimie sanitarnym kopalnia jest w stanie przyjąć ponad tysiąc turystów dziennie. W 2021 może ją odwiedzić pół miliona gości. To oczywiście ostrożne szacunki, bo realna liczba zwiedzających zależy od rozwoju pandemii.4 lutego po trzymiesięcznej przerwie ruszyła Trasa Turystyczna, a kilka dni później kopalnia zaprosiła Wieliczan do skorzystania z promocji na bilety. Zwiedzanie odbywa się w niewielkich grupach. Jest kameralnie, komfortowo, a nade wszystko bezpiecznie. Najmocniej liczymy na rodaków i zapraszamy do śledzenia mediów społecznościowych oraz strony internetowej kopalni – w2021 na pewno będziemy dla nich mieli dodatkowe atrakcje i miłe niespodzianki. Intensywnie pracuje podziemne uzdrowisko, które prowadzi rehabilitację oddechową m.in. pacjentów po COVID-19.

Zabezpieczamy, modernizujemy, udostępniamy - zobacz zdjęcia

35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022