.


Opublikowano: 2023-11-13

Zaśpiewali NiepodległejZabytkowa kopalnia, profesjonalna scena, wielkie emocje i wspaniała muzyka – 8 listopada w komorze Warszawa odbył się koncert laureatów VI edycji konkursu „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGLEJ! Filmowa piosenka o Polsce pamięta”. Małopolscy uczniowie zachwycili talentem, śpiewająco zdając egzamin z patriotyzmu.


W tym roku jurorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Do konkursu zgłoszono 180 utworów. Każdy został uważnie przesłuchany. Komisja i kapituła oceniały m.in. umiejętności wokalne, muzykalność, wyraz artystyczny, towarzyszące piosenkom teledyski.

Utalentowani uczniowie małopolskich szkół podstawowych śmiało sięgnęli po miłe uchu i sercu piosenki. W programie galowego koncertu znalazły się m.in. „Rzeka marzeń”, „Ballada o Janku Wiśniewskim”, „Soplicowo”, „Diewczyna z granatem”, „Nim wstanie dzień” czy „Róża i bez”. Publiczność dała się porwać koncertowej magii i wspólnie z laureatami nuciła „W stepie szerokim” oraz „Balladę o pancernych”. Oklaskom nie było końca.

Konkurs „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGŁEJ” z całą pewnością rozbudza zainteresowanie najmłodszych mieszkańców regionu ojczystą historią oraz patriotycznym repertuarem. Tę niezwykłą moc konkursu potwierdzają wysoki poziom zgłoszeń oraz zawsze wspaniały i wzruszający koncert w zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”. Młodzi Małopolanie nie tylko pięknie śpiewają, ale też robią to świadomie. Mile zaskakują swoją patriotyczną dojrzałością, doceniają utwory, które opowiadają o niełatwej drodze Polski do wolności.

W muzyczne szranki stanęli soliści oraz zespoły. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz V-VIII. Jurorzy nagrodzili najlepszych wykonawców, a także za najlepszy teledysk i najlepiej zaśpiewany utwór filmowy. Konkurs „zaŚPIEWAJ I TY NIEPODLEGLEJ” to wspólne przedsięwzięcie Kopalni Soli „Wieliczka” oraz Wojewody Małopolskiego. Muzycznym zmaganiom partnerowali: Kuratorium Oświaty w Krakowie, Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Agencja Mienia Wojskowego, Cyfrowa Polska, Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie, TVP3 Kraków.


Zaśpiewali Niepodległej - zobacz zdjęcia


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022