.




Opublikowano: 2019-09-27

Zbadaj płuca w Uzdrowisku Kopalnia Soli „Wieliczka” - bezpłatnie



Uzdrowisko Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na badania spirometryczne. Bezpłatnie będzie można je wykonać w dniach 7,9 i 10 października. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja (zapisy od 1 października, w godz. 8.00-15.00). Liczba miejsc ograniczona.


Po raz kolejny kopalnia włącza się w ogólnopolską akcję profilaktyczną – tegoroczne Dni Spirometrii odbywają się pod hasłem „Zatrzymaj astmę i POChP”. Z obturacyjnymi chorobami płuc zmaga się ponad 6 mln Polaków. Połowa astmatyków i 70% cierpiących na POCHP nie wie o swojej chorobie. Kampania umożliwia przeprowadzenie badań diagnostycznych na dużą skalę: w ciągu 9 lat podczas Dni Spirometrii przebadano 56 000 pacjentów w Polsce. Akcja odbywa się z inicjatywy European Respiratory Society oraz European Lung Fundation. W Polsce przedsięwzięcie koordynuje Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP.

Spirometria to badanie bezbolesne, trwające raptem kilka minut. Pozwala zebrać informacje na temat czynności układu oddechowego. Rozpoznaje oraz ocenia stopień ewentualnych zaburzeń czynności płuc, umożliwia też monitorowanie efektów leczenia. Wyniki spirometrii są tym cenniejsze, że nie dają się uzyskać ani w drodze badania fizykalnego, ani analizy badań obrazowych.

Badanie spirometryczne jest wskazane szczególnie dla osób palących papierosy, przebywających w zadymionych pomieszczeniach (bierni palacze), czy pracujących w warunkach oznaczających np. duże zapylenie. Badanie powinny również wykonać osoby borykające się z uporczywym kaszlem, cierpiące na duszności, męczące się szybko.

Bezpłatne badania spirometryczne w Uzdrowisku będzie można wykonać 7, 9 i 10 października w godz. 7.30 – 15.00 (budynek „Młyn Solny” na terenie kopalni).Zgłoszenia od 1 października 2019 r. (w godz. 8.00 – 15.00): tel. 12 278 73 49, e-mail: spirometria@kopalnia.pl. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje, wskazania oraz przeciwskazania dla spirometrii na www.uzdrowisko.kopalnia.pl




   











35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022