hyundai


.


leroymerlin


Opublikowano: 2022-12-04

Zbigniew Grzech z Wieliczki otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz wyróżnienie w 80. Konkursie Szopek Krakowskich.Jak nakazuje wieloletnia już tradycja w pierwszy czwartek grudnia rozpoczął się Konkurs Szkopek Krakowskich. Tego dnia szopkarze przynieśli swoje prace na krakowski Rynek Główny. Tegoroczna to już 80. edycja tego słynnego nie tylko w Polsce konkursu świątecznych szopek.


Dziś, 4 grudnia o godzinie 13:00 nastąpiło ogłoszenie zwycięzców jubileuszowego konkursu – jak zawsze odbyło się to w Sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym w Krakowie. Od jutra, czyli od 5 grudnia będzie można podziwiać szopki na wystawie pokonkursowej, która potrwa do 27 lutego 2023 r.

Szopki do konkursu można było zgłaszać w pięciu kategoriach: kategorii seniorów, kategorii młodzieżowej, kategorii rodzinnej, kategorii dziecięcej i kategorii szkolnej. Do 80. edycji konkursu zgłoszono 142 szopki: 59 w kategorii seniorów, 7 w kategorii szopek młodzieżowych, 24 rodzinne, 20 dziecięcych indywidualnych oraz 32 szkolne. Prace zostały ocenione przez jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.

Jak każdego roku tak i tegoroczna, 80. edycja Konkursu Szopek Krakowskich ma wielicki akcent, a to za sprawą 85-letniego Zbigniewa Grzecha z Wieliczki, który swoją pierwszą szopkę na ten konkurs wykonał w 1948 roku, mając 11 lat. W tym roku wieliczanin nie stanął na podium jak to miało miejsce w ubiegłorocznym konkursie - przypomnijmy, że w 79. edycji tego konkursu, trzecią nagrodę w kategorii Seniorów – Szopki Duże, zdobył właśnie Zbigniew Grzech z Wieliczki. Jednak tegoroczna 80. edycja również była szczęśliwa dla Wieliczanina, bowiem jego szopka oznaczona numerem 6 zdobyła wyróżnienie. Do tej pory w Konkursach Szopek Krakowskich zdobył 3 razy pierwsze miejsce, 3 razy drugie i 5 razy trzecie. Oprócz tego na jego koncie są 4 wyróżnienie oraz nagrody niższego rzędu.

Tegoroczna edycja była szczęśliwa dla Zbigniewa Grzecha z jeszcze jednego powodu. Dziś w pałacu Krzysztofory spośród setek autorów szopek, 7 osób, od lat związanych z Konkursem Szopek Krakowskim, otrzymało przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jednym z siedmiu odznaczonych szopkarzy był właśnie Wieliczanin - Zbigniew Grzech.

Kreda, chleb i klej z takich składników składa się masa z której wykonuje swoje figurki mieszkaniec Wieliczki. W swoich dziełach oprócz Świętej Rodziny, Wieliczanin umieszcza postacie Diabła, Heroda, Śmierci, Pana Twardowskiego, Dziada oraz Żyda.

Poniżej przedstawiamy szopkę przygotowaną przez Zbigniewa Grzecha na tegorocznych 80. Konkurs Szopek Krakowskich.

   
kabaret jurki

Dbaj o zdrowie  
27|01|2023


35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022