Dziś, 4 grudnia o godzinie 13:00 nastąpiło ogłoszenie zwycięzców jubileuszowego konkursu – jak zawsze odbyło się to w Sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym w Krakowie. Od jutra, czyli od 5 grudnia będzie można podziwiać szopki na wystawie pokonkursowej, która potrwa do 27 lutego 2023 r.
Szopki do konkursu można było zgłaszać w pięciu kategoriach: kategorii seniorów, kategorii młodzieżowej, kategorii rodzinnej, kategorii dziecięcej i kategorii szkolnej. Do 80. edycji konkursu zgłoszono 142 szopki: 59 w kategorii seniorów, 7 w kategorii szopek młodzieżowych, 24 rodzinne, 20 dziecięcych indywidualnych oraz 32 szkolne. Prace zostały ocenione przez jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.
Jak każdego roku tak i tegoroczna, 80. edycja Konkursu Szopek Krakowskich ma wielicki akcent, a to za sprawą 85-letniego Zbigniewa Grzecha z Wieliczki, który swoją pierwszą szopkę na ten konkurs wykonał w 1948 roku, mając 11 lat. W tym roku wieliczanin nie stanął na podium jak to miało miejsce w ubiegłorocznym konkursie - przypomnijmy, że w 79. edycji tego konkursu, trzecią nagrodę w kategorii Seniorów – Szopki Duże, zdobył właśnie Zbigniew Grzech z Wieliczki. Jednak tegoroczna 80. edycja również była szczęśliwa dla Wieliczanina, bowiem jego szopka oznaczona numerem 6 zdobyła wyróżnienie. Do tej pory w Konkursach Szopek Krakowskich zdobył 3 razy pierwsze miejsce, 3 razy drugie i 5 razy trzecie. Oprócz tego na jego koncie są 4 wyróżnienie oraz nagrody niższego rzędu.
Tegoroczna edycja była szczęśliwa dla Zbigniewa Grzecha z jeszcze jednego powodu. Dziś w pałacu Krzysztofory spośród setek autorów szopek, 7 osób, od lat związanych z Konkursem Szopek Krakowskim, otrzymało przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jednym z siedmiu odznaczonych szopkarzy był właśnie Wieliczanin - Zbigniew Grzech.
Kreda, chleb i klej z takich składników składa się masa z której wykonuje swoje figurki mieszkaniec Wieliczki. W swoich dziełach oprócz Świętej Rodziny, Wieliczanin umieszcza postacie Diabła, Heroda, Śmierci, Pana Twardowskiego, Dziada oraz Żyda.
Poniżej przedstawiamy szopkę przygotowaną przez Zbigniewa Grzecha na tegorocznych 80. Konkurs Szopek Krakowskich.