.


Opublikowano: 2022-11-22

Zbiórka krwi: 8 grudnia, szyb RegisMK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka” zaprasza na kolejną odsłonę akcji „Podaruj krew, podaruj życie”. Zdrowiem i życiem będzie można podzielić się już 8 grudnia, w godzinach 9.00-16.00, w nadszybiu szybu Regis.


Oddawanie krwi nie boli. Nie jest w żaden sposób niebezpieczne czy uciążliwe. Jednorazowo pobiera się jedynie 450 ml, co dla zdrowego organizmu jest praktycznie niezauważalnym ubytkiem. Wszystko odbywa się pod czujnym fachowym okiem lekarza, personelu medycznego, zawsze przy użyciu jednorazowego sprzętu. Krwiodawcy nie mają wątpliwości, że warto brać udział w kolejnych zbiórkach. Dlaczego? Bo tak trzeba, po prostu. Krew jest bezcenna – póki co nie da się jej wyprodukować, można ją jedynie podarować.

Akcja „Podaruj krew, podaruj życie” odbywa się w Kopalni Soli „Wieliczka” od 6 lat, dwa razy do roku – w lipcu oraz w grudniu. Zbiórek nie przerwała nawet pandemia, bowiem krew jest nieustannie potrzebna. Niezbędna przy operacjach, ratująca życie ofiarom wypadków, przetaczana u chorych… Na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie można śledzić aktualne zapotrzebowanie na konkretne grupy krwi, ale prawda jest taka, że potrzebne są wszystkie.

Krwią podzielić się może właściwie każda zdrowa dorosła osoba (do 65. roku życia). Przed oddaniem krwi warto wyspać się, zjeść lekki posiłek, wypić dużo wody i koniecznie odstawić używki. Warto też odwiedzić serwis Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie i zapoznać się ze szczegółową informacją dotyczącą przeciwwskazań do oddawania krwi. Ostatecznej kwalifikacji za każdym razem dokonuje na miejscu lekarz, stąd można bez obaw przyjść 8 grudnia do nadszybia szybu Regis.

Samo oddawanie krwi nie zajmuje zbyt wiele czasu. To raptem jakieś 10 minut, niemniej wstępna procedura musi potrwać (składają się na nią m.in. ankieta, wstępne badanie, wywiad medyczny, itp.) – warto mieć na nią ok. godziny.

Do udziału w akcji zapraszają organizatorzy i partnerzy: Kopalnia Soli „Wieliczka”, MK NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Soli „Wieliczka”, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, Klub HDK przy Kopalni Soli „Wieliczka”. Na krwiodawców w nadszybiu szybu Regis 8 grudnia będzie czekał posiłek regeneracyjny oraz upominek – bilet na zwiedzanie Trasy Turystycznej.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022