.


Opublikowano: 2023-11-02

Zgłoś przedszkole do programu "Dzień Górnika"Co to jest czako? Skąd w Wieliczce wzięła się sól? Na czym polega praca w kopalni? Już wkrótce najmłodsi będą mogli osobiście o wszystko zapytać górnika. Kopalnia Soli "Wieliczka" zaprasza wielickie i krakowskie przedszkola do udziału w bezpłatnym projekcie edukacyjnym "Dzień Górnika". Zgłoszenia przyjmowane będą mailowo i telefonicznie od 6 listopada.


Wieliccy górnicy wyruszą do przedszkoli tradycyjnie w okolicach Barbórki, zatem na przełomie listopada i grudnia. Przybędą w galowych mundurach, z programem pełnym ciekawostek, zagadek, konkursów. Spotkania z dziećmi mają charakter interaktywny, a poświęcone są górniczym tradycjom regionu. Najmłodsi mają okazję dowiedzieć się, czym różni się galowy strój górnika od tego roboczego. Poznają legendy o św. Kindze i dobrym duchu kopalni Skarbniku. Gry, zabawy, quizy przenoszą dzieci do tajemniczego i fascynującego świata solnych górników.

Pierwsza edycja "Dnia Górnika" odbyła się w roku 2016. Od tamtej pory projekt cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Przedszkolaki z niecierpliwością wyglądają spotkania z górnikiem, który jak nikt inny opowiada o solnych skrzatach, pracy w dawnej kopalni oraz współczesnych zadaniach kopalnianej załogi. Program doskonale wpisuje się w nurt edukacji regionalnej, przybliżając zwyczaje górniczej Wieliczki.

Akcja skierowana jest do przedszkoli w Krakowa, Wieliczki i powiatu wielickiego. Spotkanie trzeba wcześniej zarezerwować: telefonicznie pod numerem 12 278 73 70 lub mailowo, pisząc na: dzien.gornika@kopalnia.pl.

Zgłoszenia będą przyjmowane od 6 listopada 2023 r. od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia są odpowiednie dla dzieci w wieku 4-6 lat. Spotkanie z górnikiem trwa ok. 40 minut. Regulamin akcji dostępny jest na www.kopalnia.pl.


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022