.
Opublikowano: 2023-04-27

„Zielony Milion” zakończony – zobacz, które projekty wygrały w głosowaniu mieszkańcówPierwszym miastem w Polsce w którym zastosowano metodę równych udziałów w liczeniu głosów w budżecie obywatelskim i jednym z pierwszych na świecie jest Wieliczka! Wyniki „zielonego” budżetu obywatelskiego „Zielony Milion” ogłoszono 26 kwietnia.


Do wykorzystania był milion złotych. Mieszkańcy naszej gminy zgłosili do „Zielonego Miliona” 89 projektów, których łączna wartość to blisko 5 mln zł. Po weryfikacji do finału zakwalifikowano 64 projekty. W głosowaniu wzięło udział 6586 osób, które w sumie oddały 16 750 głosów, ponieważ można było zagłosować na dowolną ilość zakwalifikowanych projektów. Liczenie głosów w ramach „Zielonego Miliona” odbywało się „metodą równych udziałów” i do realizacji przeszło 30 projektów.

Program został przygotowany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetów Jagiellońskiego i Warszawskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, tj. z udziałem dr hab. Jarosława Flisa, prof. UJ, dr hab. Piotra Skowrona, prof. Piotra Faliszewskiego, Grzegorza Pierczyńskiego, Stanisława Szufę.
Projekty zostały wybrane przy użyciu nowatorskiej metody gwarantującej proporcjonalne i efektywne wykorzystanie środków. Dzięki temu mieszkańcy Wieliczki mogli popierać zarówno małe jak i duże projekty bez obawy, że ich głos nie będzie miał wpływu na wynik wyborów. Metoda została opracowana przez naukowców z polskich uczelni we współpracy z badaczami z Harvardu.

- Do „Zielonego Miliona” zgłoszono bardzo dużo projektów. Każdy z nich jest godny uwagi, bo wynika z troski mieszkańców o otoczenie. Za chwilę wszyscy przekonają się, że warto było postawić na ekologiczny budżet obywatelski i będziemy przygotowywać się do jego drugiej edycji. Cieszę się, że Wieliczka była pierwsza – powiedział na początku spotkania burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.


„Zielony Milion” zakończony – zobacz, które projekty wygrały w głosowaniu mieszkańców - zobacz zdjęcia35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022