carrefour
.leroymerlinOpublikowano: 2014-10-18

Znamy wyniki plebiscytu „MAŁOPOLSKA. Widać zmiany”!


Właśnie zakończyło się głosowanie i znani są już laureaci konkursu „Małopolska. Widać zmiany!”. W powiecie wielickim najwięcej głosów zdobyła gmina Wieliczka oraz gmina Kłaj.


Od 10 lat w województwie małopolskim można podziwiać projekty dynamicznie realizowane dzięki Funduszom Europejskim. W tym kontekście nie bez znaczenia zdaje się być hasło „Małopolska. Widać zmiany!”. To także nazwa plebiscytu na najlepsze inicjatywy lokalne realizowane z Funduszy Europejskich w Małopolsce, w którym zaprezentowano 228 projektów z 21 powiatów.

Właśnie zakończyło się głosowanie i znani są już laureaci konkursu. Mieszkańcy powiatu mieli nie lada orzech do zgryzienia. Wybór nie był łatwy, bowiem przy takich projektach, jak Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach, rozbudowa oczyszczalni ścieków w Gdowie wraz z budową pierwszego etapu sieci kanalizacji sanitarnej (Gdów-Grzybowa) czy projekt „Aktywna mama”, trzeba się mocno zastanowić, który zasługuje na najwyższy stopień podium. Zwycięskie projekty nagrodzono w dwóch kategoriach: „Przestrzeń do życia” i „Człowiek-potencjał”. W powiecie wielickim najwięcej głosów zdobyli:

• Gmina Wieliczka za projekt „Rewitalizacja centrum Wieliczki” – laureat w kategorii „Przestrzeń do życia”.

• Gmina Kłaj za projekt „Budowa boiska do piłki nożnej oraz boiska wielofunkcyjnego i bieżni okólnej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących – Szkoła Podstawowa w Kłaju” – laureat w kategorii „Człowiek-potencjał”.

Statuetki, autorstwa krakowskiego artysty rzeźbiarza Kazimierza Adamskiego, wręczono 17 października br. w sali kinowej Kopalni Soli „Wieliczka”. Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości wręczenia pamiątkowych statuetek.


Przypomnijmy krótko zwycięskie projekty:

Gmina Wieliczka, projekt „Rewitalizacja centrum Wieliczki”

Rewitalizacja Wieliczki poprawiła wizerunek „solnego miasta” oraz zwiększyła jego atrakcyjność wśród mieszkańców i turystów. Teraz miasto może pochwalić się wyremontowanym średniowiecznym Rynkiem Głównym, z nową fontanną przy Pałacu Przychodzkich i rzeźbami grupy górników. Dzięki środkom unijnym wypiękniały sąsiadujące z Rynkiem ulice – Plac Kościuszki i Skulimowskiego, na których pojawiły się urokliwe fontanny. W ramach projektu zadbano także o informację turystyczną – oznaczono tablicami miejsca 12 zawalonych szybów górniczych. Całkowita wartość projektu to ponad 19 mln zł, natomiast dofinansowanie wyniosło 9,5 mln zł.


Gmina Kłaj, projekt „Budowa boiska do piłki nożnej oraz boiska wielofunkcyjnego i bieżni okólnej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących – Szkoła Podstawowa w Kłaju”

Dzięki środkom unijnym gmina Kłaj może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą sportową, która przyczynia się do aktywizacji ruchowej ludności wiejskiej. W Kłaju utworzono boisko do piłki nożnej oraz boisko do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także bieżnię okólną. Powstała również skocznia do skoku w dal. Przebudowano ciągi komunikacyjne, a cały terenu kompleksu ogrodzono. Wartość całkowita projektu to ponad 1,4 mln zł, dofinansowanie natomiast wyniosło 500 tys. zł (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).


Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


 
artykuł sponsorowany35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022