.


Opublikowano: 2023-05-19

Zobacz jak wygląda nowa komenda PSP w Wieliczce [zdjęcia]Budowa nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce rozpoczęła się w styczniu 2021 roku. Obecnie trwają już prace wykończeniowe i w najbliższych miesiącach strażacy z PSP przeprowadzą się z obecnej strażnicy znajdującej się w parku św. Kingi do nowej siedziby, która została zlokalizowana w pobliżu skrzyżowania ul. Powstania Styczniowego z drogą krajową 94.


Wraz z dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP mł. bryg. Michałem Masternakiem, wybraliśmy się z aparatem na „zwiedzanie” nowej strażnicy. Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć z wizyty w tej nowoczesnej siedzibie PSP, która nie da się ukryć robi wrażenie.

- Powierzchnia użytkowa zaprojektowanego budynku nowej komendy to 2199 m2. Część garażowa, w której przewidziano 6 podwójnych boksów, będzie miała powierzchnię ponad 640 m2. Będzie też wydzielona część warsztatowa, stacja serwisowa aparatów ochrony dróg oddechowych i myjnia dla samochodów pożarniczych.

- Część budynku przeznaczona zostanie na powierzchnie administracyjne, socjalne i szkoleniowe. W budynku zaprojektowano także ściankę wspinaczkową oraz siłownię.

- Ukształtowanie terenu zmusiło architektów do zaprojektowania niestandardowego placu manewrowego, lecz dzięki niemu znajdzie się miejsce na magazyny przeciwpowodziowy i obrony cywilnej oraz pomieszczenie do magazynowania sprzętu pozostającego do dyspozycji strażaków.

- Obiekt komendy straży pożarnej będzie nowocześnie wyposażony. Poza stanowiskiem kierowania i salą szkoleniową strażacy będą mieć także do dyspozycji pralnię i pomieszczenia socjalne. W projekcie uwzględniono również salę edukacyjną dla dzieci i młodzieży.

- Całość inwestycji będzie proekologiczna. Dach budynku zostanie pokryty panelami fotowoltaicznymi, a pod placem manewrowym zaprojektowano zbiornik do przechwytywania wody deszczowej celem jej wykorzystania na potrzeby działalności ratowniczo-gaśniczej PSP.Zobacz jak wygląda nowa komenda PSP w Wieliczce [zdjęcia] - zobacz zdjęcia


   35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022