.



orlenoil



Znani ludzie związani z Wieliczką


Lista znanych ludzi związanych z Wieliczką

Św. Kinga (1234-1292)- córka króla Węgier Beli IV i żona księcia Bolesława Wstydliwego. Zgodnie z legendą, to dzięki niej odnaleziono sól kamienną w Wieliczce i w Bochni. Swięta Kinga jest patronką górników solnych.

Feliks Boczkowski (1804-1855)- lekarz i chirurg. Odkrył zdrowotnych właściwości mikroklimatu w wielickiej kopalni i w roku 1826 rozpoczął leczenie kąpielami solankowymi, 13 lat później otworzył Zakład Kąpieli Solankowych.

Artur Grottger
(1837-1867)- znakomity malarz i rysownik późnego romantyzmu, jego prace podkreślały ducha narodu polskiego. Przebywał on dwukrotnie w dworze w Śledziejowicach.

Sługa Boży brat Alojzy Piotr Kosiba (1855-1939)- franciszkanin z prowincji Matki Bożej Anielskiej. Przybył do Wieliczki w 2 połowie XIX w., gdzie jako zbierał jałmużnę i kwestował. Brat Kosiba była dobrodziejem i opiekunem ubogich.

Włodzimierz Przerwa-Tetmajer (1862-1923)- malarz w epoce Młodej Polski. Jest autorem polichromii w wielickim Kościele Świętego Sebastiana.

Józef Mehoffer (1869-1946)- malarz w epoce Młodej Polski. Był właścicielem dworu w Jankówce.

Ks. Narcyz Jan Turchan (1879-1942)- pochodził z Biskupic, był franciszkaninem z prowincji Matki Bożej Anielskiej. W latach 1909-1912 pracował w wielickim klasztorze. Został zamęczony w obozie w Dachau. Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikowany go 13 VI 1999 r. w Warszawie jako jednego ze 108 Męczenników Kościoła z czasów II wojny światowej.

Alfons Długosz (1902-1975)- potomek Jana Długosza, malarz i fotografik, profesor wielickiego gimnazjum, wielce zasłużony dla Wieliczki. to on rozpoczął akcję ratowania zabytkowych podziemi wielickiej kopalni. Z jego inicjatywy w roku 1951powstało Muzeum Żup Krakowskich.

Ks. Władysław Błądziński (1908-1944)- michalita, organizował tajne nauczanie w gimnazjum w Pawlikowicach. Trafił do obozu Gross-Rosen. Podobnie jak Ks. Narcyza Jana Turchana, Jan Paweł II beatyfikował go 13 VI 1999 r. w Warszawie jako jednego ze 108 Męczenników Kościoła z czasów II wojny światowej.

Mieczysław Skulimowski (1930-1982)- lekarz w wielickiej kopalni, kontynuował dzieło Feliksa Boczkowskiego. Profesor Skulimowski był twórcą pierwszego w Polsce podziemnego sanatorium mikroklimatycznego leczącego choroby układu oddechowego.

Morsztynowie - rodzina mieszczan krakowskich, a następnie ród magnacki aktywny w życiu politycznym i kulturalnym w XVI-XVIII w. Morsztynowie przez pewien czas byli arianami. Morsztynowie mieszkali w Raciborsku (np. czołowy poeta barokowy, marinizmu Jan Andrzej Morsztyn) i Pawlikowicach.



 







Karnawał w rytmie latino w Zamku w Niepołomicach  
Data: 1 marca
Lokalizacja: Niepołomice

Dołączcie do nas podczas Imprezy Karnawałowej w latynoamerykańskim stylu, która odbędzie się w sobotę, 1 marca 2025 roku w Zamku Królewskim w Niepołomicach!
Karnawał w rytmie latino w Zamku w Niepołomicach
Kabaret Paranienormalni w Wieliczce  
Data: 1.02.2025
Lokalizacja: Wieliczka

Czy jesteście gotowi na prawdziwy spektakl komedii, który rozbroi Wasze troski i zostawi jedynie śmiech? Paranienormalni zapraszają na Ostre Cięcie – program, który odcina wszystko, co nudne, i zszywa Wasze serca radością!
Kabaret Paranienormalni w Wieliczce