.





Ciekawostki


W dziale "Wieliczka Ciekawostki" zamieszczamy różnego rodzaju informacje, najczęściej historyczne dotyczące zarówno samej Wieliczki jak i okolic miasta. Ciekawostki, które są tutaj zamieszczane są to informacje, których na ogół nie można spotkać w internecie dlatego zainteresowanych zapraszamy do częstego odwiedzania tego działu.

Czy wiesz, że na terenie Wieliczki odnaleziono kły mamuta?

Pod kilkumetrową warstwą lessu w obrębie Wieliczki, prawdopodobnie na terenie tak zwanej „Psiej Górki” odnaleziono kły mamuta. Na znalezisko to natrafiono podczas wybierania gliny. Owe odnalezione kły zostały przekazane do muzeów w Wiedniu i Paryzu. Dwa inne tego typu znaleziska trafiły do Muzeum Żup Krakowskich. Wydobyte one zostały na terenie Koźmic Wielkich oraz w okolicach Gdowa.


Czy wiesz, że w Wieliczce odbywały się publiczne egzekucje?

6 listopada 1943 roku, Niemcy rozstrzelali w Wieliczce na ulicy Sienkiewicza dziesięciu młodych Polaków. Ta publiczna egzekucja była odpowiedzią Niemców na zamachy jakich dopuścili się Polacy na okupantów. Rozstrzelani Polacy zostali przywiezieni do Wieliczki z więzienia Montelupich w Krakowie. Druga tego rodzaju egzekucja odbyła się w Wieliczce prawie miesiąc później, bo 02 grudnia 1943 roku. Tym razem rozstrzelano ich na ulicy Dembowskiego przy nasypie kolejowym. Na ową egzekucję więźniów (również młodych) też przywieziono z więzienia Montelupich, a pretekstem do wykonania egzekucji było zastrzelenie komendanta Straży Przemysłowej Kopalni Emanuela Kesslera. W obydwu przypadkach Niemcy zabrali ciała rozstrzelanych jeńców i wywieźli w nikomu nie znanym kierunku.


Czy wiesz, że Wieliczka była pod niemiecką okupacją 1963 dni?

Oddziały Wehrmachtu wkroczyły do Wieliczki nad ranem 7 września 1939 roku. Wieliczka była pod okupacją niemiecką pięć i pół roku. Miasto zostało wyzwolone podczas radzieckiej ofensywy wiślańsko-odrzańskiej, która swój początek miała 12 stycznia 1945 roku z przyczółka pod Baranowem. Bitwa o Wieliczkę trwała dwa dni, rozpoczęła się 20 stycznia i trwała do rana 21 stycznia 1945 roku. Wycofujące się z miasta wojska niemieckie nie stawiły żadnego znaczącego oporu nacierającej na miasto armii radzieckiej oraz pomagającym jej polskim oddziałom partyzanckim. Niemcy swoją linię obrony wytyczyli dopiero na Rożnowie chcąc wykorzystać wyższe położenie tego miejsca nad resztą miasta, jednak w niczym im to nie pomogło. Opór stawiali bardzo krótko i 21 stycznia 1945 roku zarówno Wieliczka jak i sąsiednie gminy odzyskały wolność. Tydzień później w dniach 27 i 28 stycznia przez Wieliczkę przemaszerowała wśród wzruszonej i zarazem wiwatującej lokalnej ludności. 10 Dywizja Piechoty II Armii Wojska Polskiego.


Prehistoryczne ślady życia człowieka w okolicach Wieliczki

Najstarszym śladem świadczącym o przebywaniu człowieka w okolicach Wieliczki jest ostrze liściowate, które zostało wykonane z krzemienia czekoladowego. Zostało ono odkryte w osadach rzecznych na najniższym terenie doliny rzecznej Wilgi w Kurdwanowie. Przedmiot ten sposobem wykonania nawiązuje do środkowopaleolitycznych narzędzi przemysłu mustierskiego. Ludzie tego typu narzędziami posługiwali się głównie w myślistwie. Więcej oraz bardziej zróżnicowane narzędzia znaleziono w Zakrzowie koło Wieliczki.







35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022