.


leroymerlin

kabaret


Cmentarz komunalny w Wieliczce


Cmentarz Komunalny w Wieliczce znajduje się przy ulicy Józefa Piłsudskiego. Początki istnienia tego wielickiego cmentarza datowane są na pierwszą połowę XIX wieku. Dawniej główny cmentarz w Wieliczce znajdował się przy kościele parafialnym św. Klemensa.

Jednak oprócz tego cmentarza w Wieliczce były również i inne, jak chociażby cmentarz znajdujący się przy kościele św. Ducha i szpitalu dla ubogich, dzisiaj znajduje się tam Magistrat, czy chociażby cmentarz przy kościele św. Sebastiana gdzie pogrzeby odbywały się do połowy XIX wieku. Również na obrzeżach Parku Mickiewicza odkryto podczas prac archeologicznych sporych rozmiarów cmentarzysko. Rozkład kwater na wielickim cmentarzu komunalnym wprowadzono jeszcze przed rokiem 1878 kiedy to wytyczono główną aleje biegnącą w kierunku północ – południe. Podczas I Wojny Światowej wybudowano Kwaterę Wojskową. Natomiast już w XX wieku wybudowano według planów Józefa Zimlera oraz Józefa Merendy Dom Przedpogrzebowy, w którym dzisiaj mieści się administracja cmentarza komunalnego w Wieliczce jak i kaplica, w której są odprawiane pogrzeby.

Na cmentarzu w Wieliczce znajduje się wiele grobowców i nagrobków z okresu XIX w. Najstarszym zabytkowym nagrobkiem jest ten z roku 1832 należący do Josepha Lilla von Lilienbacha (był naczelnikiem wielickich salin).

..
     
Najstarszy nagrobek na wielickim cmentarzu, Józefa Lilla von Lillienbach – zwierzchnika miejscowej saliny – rok 1832    Inny zabytkowy pomnik wymagający renowacji


Bardzo ważnym elementem wielickiego cmentarza komunalnego jest Kwatera Wojskowa, w której spoczywają polscy żołnierze, którzy walczyli o niepodległość w czasie I wojny światowej. W ostatnim czasie przybywa też grobów żołnierzy polskich walczących w obronie Ojczyzny w czasie II wojny światowej (choć groby i jednych i drugich rozsiane są też po całym cmentarzu, gdyż wielu żołnierzy spoczywa ze swymi bliskimi). Wieliczanie pamiętają o swoich bohaterach. Przez cały rok, a szczególnie w listopadzie zapalają im znicze i modlą się za dusze poległych, którym tak wiele zawdzięczają. Wspomniana aleja żołnierska mieści się mniej więcej w centrum cmentarza. Trzeba dodać, że mają tam swój pochówek również m.in. żołnierze państw zaborczych poległych w „wielkiej wojnie” oraz… żołnierze Armii Czerwonej… Od kilku lat cmentarz jest rozbudowywany. W miejscu gdzie mieszkańcy wielickich osiedli mieli niegdyś ogródki działkowe powstał nowy cmentarz.


Kaplica i Budynek Zarząd Cmentarza Komunalnego w Wieliczce
ul. Józefa Piłsudskiego 38
32-020 Wieliczka,
tel/fax (012) 278 – 30 – 04

Stare grobowce i zabytki sztuki, które znajdują się na cmentarzu w Wieliczce procesom niszczenia. Nie ma członków rodziny, którzy mogliby zająć się ich renowacją. Dzięki Jadwidze Duda, która jest prezesem Klubu Przyjaciół Wieliczki powołano Komitet Ratowania Zabytków Cmentarza Komunalnego w Wieliczce. I tak od roku 2006 Komitet ten w dniu Wszystkich Świętych, organizował zbiórkę pieniędzy na ratowanie niszczejących zabytków.

Z środków uzyskanych z owej akcji odnowiono:
1. Grobowiec Kazimierza barona Przychockiego ( 1837 – 1907), zbudowany w 1859 r
2. Grobowiec Antoniego Kosowskiego ( 1852 - 1940) i żony Marii, zbudowany ok. 1912 roku.
3. Potrójny grób ziemny Seweryna Junoszy Łempickiego (1849 – 1931)
4. Grób ziemny pojedynczy Agnieszki Zimler (1821-1899) zbudowany ok 1900 roku. 
 


Cmentarz komunalny w Wieliczce - zobacz zdjęciaFilmowe Walentynki  
Data: 14 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Czekoladki, maskotki, serduszka – to wszystko już było na ubiegłoroczne Walentynki, na poprzednie też… Czas świętować w filmowym stylu. 14 lutego Kopalnia Soli „Wieliczka” zaprasza na niezapomnianą „Podziemną galę muzyki filmowej”.
Filmowe Walentynki
Bal Królewski A.D. 2020  
Data: 8 lutego 2020
Lokalizacja: Wieliczka

Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wieliczce, Centrum Edukacyjno - Rekreacyjnego „Solne Miasto” oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce serdecznie zapraszają na Bal Królewski A.D. 2020, który odbędzie się 8 lutego 2020 roku o godzinie 19:00, w centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym "Solne Miasto".
Bal Królewski A.D. 2020