. carrefourKrypta Kaplicy Morsztynów


W kościele parafialnym św. Klemensa w Wieliczce w dniu 13 maja 2010 roku odbyły się uroczystości związane z otwarciem nowej atrakcji turystycznej Wieliczki - zabytkowej Krypty Kaplicy Morsztynów.

Uroczystego otwarcia zabytkowej kaplicy Morsztynów dokonał Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Tuż przed otwarciem nowej atrakcji turystycznej Wieliczki zgromadzeni goście wysłuchali prezentacji, którą wygłosił dr inż. Andrzej Gaczoł, jak i również mieli okazje posłuchać zespołu Starck Ensemble składającego się z trębaczy z Jasnej Góry.


„Skarby św. Klemensa”, przez długi czas były zamknięte w kościelnym skarbcu. Najcenniejszym eksponatem, który się tam obecnie znajduje jest niewątpliwie gotycka monstrancja pochodząca z 1490 roku, która to została naszemu kościołowi podarowana przez krakowskiego kanonika ks. Jana Borzymowskiego, który w latach 1490-1496 był administratorem Zup Krakowskich. W Kaplicy Morsztynów oprócz wspomnianej gotyckiej monstrancji można również zobaczyć chociażby „winogronowy” kielich pochodzący z około 1500 roku czy późnogotycki kielich Bractwa Kopaczy. Obiekty te, które były wystawione tuż po udostępnieniu krypty dla zwiedzających, są najstarszymi oraz najcenniejszymi eksponatami kościelnych zbiorów, jednak stanowią one tylko niewielką część skarbca wielickiego kościoła. W skarbcu tym znajduje się bowiem 130 zabytkowych obiektów sakralnych. Aby umożliwić zwiedzającym obejrzenie wszystkich stu trzydziestu eksponatów, proboszcz parafii ksiądz Zbigniew Gerle zadecydował, że będą one co pewien czas wymieniane. Dzięki temu zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia wielu eksponatów pochodzących z różnych okresów historii. Krypta kaplicy Morsztynów, została odrestaurowana dzięki dotacji z Programu Ochrony Zabytków Gminy Wieliczka, jaką parafia św. Klemensa otrzymała w kwocie 120 tysięcy złotych. Wiele pracy w odrestaurowanie Kaplicy Morsztynów włożył dr inż. Arch. Andrzej Gaczoł oraz obecny konserwator wojewódzki mgr inż. arch. Jan Janczykowski.

Wszyscy zainteresowani zwiedzaniem wystawy znajdującej się w Krypcie Kaplicy Morsztynów mogą to robić w dni powszednie w godzinach 9:00 – 17:00.


 


Krypta Kaplicy Morsztynów - zobacz zdjęcia9. Wielickie Dyktando  
Data: 15 czerwca 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

15 czerwca 2019 roku o godz. 11:00, w sali kinowej Wielickiej Mediateki, rozpoczną się zmagania dziewiątej edycji lokalnego konkursu ortograficznego. W tym roku autorem tekstu będzie dr hab. Mirosława Mycawka.
9. Wielickie Dyktando
Rozmowy przy wspólnym stole...  
Data: 29 maja 2019 r.
Lokalizacja: Wieliczka

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców: dzieci, młodzież, dorosłych na czwarte spotkanie w cyklu: "Rozmowy przy wspólnym stole - NIE MA DZIECI, SA LUDZIE, które odbędzie się w Wielickiej Mediatece, w dniu 29 maja 2019 roku, o godzinie 10:00. W rozmowie gościnny udział wezmą dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 2 w Wieliczce.
Rozmowy przy wspólnym stole...