.
Opublikowano: 2024-01-27

Nowe aranżacje świetlne na Trasie TurystycznejLedy w kopalni rozgościły się na dobre, a przy okazji wymiany instalacji i opraw oświetleniowych komory Trasy Turystycznej zyskują nowe iluminacje. W tym roku zmodernizowano oświetlenie w komorach Kunegunda i Spalona.


Kunegunda w nowej odsłonie

We wrześniu 2023 roku zakończyła się modernizacja oświetlenia w komorze Kunegunda, znanej także, szczególnie najmłodszym zwiedzającym, jako komora krasnoludków. Prace miały na celu wyeksponowanie walorów turystycznych i funkcjonalnych komory.

Dzięki zastosowaniu nowatorskiego podejścia oraz najnowszych rozwiązań w technice oświetlenia ledowego, ekspozycja osiągnęła nowy niespotykany wymiar. Efekt końcowy zawdzięcza ona m.in. zwiększonej ilości źródeł światła. Dzięki temu każda z przedstawionych tu postaci posiada odrębną iluminację. Zastosowanie oświetlenia wykonanego w technice RGBW umożliwia ukazanie baśniowego wystroju w pełnej palecie barw.

Komora podzielona została na trzy odrębne strefy, w których zastosowano łącznie 35 opraw oświetleniowych. Instalację podłączono do inteligentnego sterownika cyfrowego, dzięki któremu światło jest w pełni sterowalne i możliwe jest uzyskanie dowolnej jego konfiguracji. Całość uzupełnia nowa ścieżka dźwiękowa, przygotowana w kilku wersjach, która wzbogaca doznania słuchowe podczas pokazu w komorze.

Dzięki zastosowaniu techniki mikroprocesorowej możliwe stało się także dokonywanie zmian w programie, a co za tym idzie wprowadzanie nowych scenariuszy świetlno-dźwiękowych w komorze.

Spalona z nowym efektem

W bieżącym roku modernizacja oświetlenia objęła także komorę Spaloną. Przestarzałe mało efektywne oświetlenie, a także mocno wyeksploatowane projektory analogowe zostały zastąpione nowoczesnym oświetleniem ledowym, dzięki któremu komora nabierze efektownego wyglądu.

Oświetlenie występuje tu przede wszystkim w dwóch tonacjach barwy białej ze zmienną temperaturą w zależności od oświetlanego obiektu. Nowa aranżacja umożliwia pełniejsze i bardziej szczegółowe ukazanie postaci pokutników, prezentujących pracę przy wypalaniu gazu. W komorze prezentowany jest również pokaz zapłonu (wybuchu) metanu w kopalni.

Celem jak najpełniejszego przedstawienia efektu wybuchu tego gazu zastosowano dwa nowoczesne i komplementarne projektory laserowe o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu obraz przedstawiający zapłon metanu pozwoli uzyskać niezapomniane wrażenia. W wyrobisku zabudowano równie nowe nagłośnienie aktywne, które spotęguje doznania widza uczestniczącego w pokazie.35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022