.

Parkingi w Wieliczce


Parkingi w Wieliczce usytuowane są przeważnie w okolicy Kopalni Soli chociaż nie tylko, kilka z nich znajduje się w ścisłym centrum. W centralnej części Wieliczki znajduje się 12 parkingów niektóre są płatne, a na niektórych można parkować bezpłatnie. Oprócz tego w ścisłym centrum Wieliczki obowiązuje w wyznaczonych rejonach Strefa Płatnego Parkowania.

Z większych bezpłatnych parkingów pozostał jeszcze ten przy Centrum Edukacyjno Rekreacyjnym „Solne Miasto” znajdującym się przy Parku Mickiewicza. Jednak po pierwsze parking ten nie znajduje się w ścisłym centrum Wieliczki, a po drugie jest on dedykowany raczej dla gości i klientów CER „Solne Miasto”. Tak więc dużego, bezpłatnego parkingu w centrum Wieliczki nie znajdziemy. Niewątpliwie największym parkingiem w Wieliczce jest ten przy ulicy Dembowskiego (dawny parking PKS).. Parking ten jest w stanie pomieścić około 200 samochodów osobowych i 17 autokarów jednak jest on również płatny. Oprócz tego w Wieliczce działa kilka innych parkingów, poniżej znajduje się ich lista wraz z krótkim opisem i lokalizacją poszczególnych parkingów.


 
Parking w Wieliczce - NR 1
ul. Dembowskiego
Jest to pierwszy parking jaki spotkają turyści jadący od strony Krakowa, autostrady A4. Jest to parking położony najdalej od centrum Wieliczki jednak na pokonanie dystansu z parkingu centrum potrzebny będzie zaledwie około 10 minutowy spacer. Parking jest duży przeznaczony zarówno dla autobusów jak i samochodów osobowych czy campingowych. Brak wyznaczonych miejsc parkingowych, ustawianiem zajmuje się obsługa. Miejsce to trudno przegapić, ponieważ obsługa parkingu w odpowiednich strojach i przy pomocy chorągiewek informuje podróżnych o możliwości pozostawienia samochodu właśnie u nich. Parking Płatny.
 


Parking w Wieliczce - NR 2
ul. Dembowskiego
Jest to parking należący do Kopalni Soli „Wieliczka”. Jest to stosunkowo nowy parking, Miejsce to jest oznaczone wielkimi tablicami informacyjnymi wzdłuż ulicy Dembowskiego. Parking ten jest duży, z wyznaczonymi miejscami parkingowymi. Parking płatny.
 


Parking w Wieliczce - NR 3
ul. Daniłowicza
Kolejny parking należący do Kopalni Soli „Wieliczka”, jednak znacznie mniejszy od poprzedniego, a zarazem położony najbliżej kas biletowych. Parking Płatny.
 


Parking w Wieliczce - NR 4
ul. Dembowskiego
Jest to miejsce, które możemy umownie nazwać parkingiem. Z wyglądu nie przypomina to parkingu z prawdziwego zdarzenia. Brak wyznaczonych miejsc parkingowych, samochodów zmieści się niewiele. Brak podłoża z asfaltu czy kostki.
 


Parking w Wieliczce - NR 5
ul. Dembowskiego
Kolejny większy parking na którym utworzono jakby dwa poziomy, dolny na którym parkują autobusy oraz górny przeznaczony dla samochodów osobowych. Brak podłoża z asfaltu czy kostki. Parking płatny.
 


Parking w Wieliczce - NR 6
ul. Daniłowicza
Kolejny, niewielkich rozmiarów parking, brak wyznaczonych miejsc parkingowych. Parkują tutaj zarówno autobusy, jak i busy czy samochody osobowe. Parking płatny.
 


Parking w Wieliczce - NR 7
ul. Dembowskiego
Parking należący do tych największych znajdujących się w centrum Wieliczki. Duży, przestronny, odpowiednio wykonany, około 200 miejsc parkingowych nie tylko dla samochodów osobowych, ale również dla autobusów. Wszystkie miejsca parkingowe są odpowiednio wydzielone. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się restauracje oraz toalety. Parking Płatny.
 


Parking w Wieliczce - NR 9
ul. Piłsudskiego
 
Kolejny parking bezpłatny, o wiele większy niż ten opisywany powyżej. Również brak na nim wyznaczonych miejsc parkingowych. W czasie wzmożonego ruchu nie rzadko panuje tam spory „bałagan”. Parking ten jest dość sporo oddalony od centrum Wieliczki, znajduje się przy wielickim cmentarzu komunalnym i jest dedykowany przede wszystkim osobom, przyjeżdżającym na cmentarz.
 


Parking w Wieliczce - NR 10
ul. Goliana
 
Małych rozmiarów parking schowany za niewielkimi budynkami przy ulicy Goliana. Parking płatny z kilkunastoma wyznaczonymi miejscami parkingowymi. W czasie wzmożonego ruchu jest na nim dość ciasno, m.in. ze względu na przystanek busów, który tam się znajduje.
 


Parking w Wieliczce - NR 11
ul. Szpunara
 
Kolejny niewielki, płatny parking zlokalizowany w centrum Wieliczki. Brak wyznaczonych miejsc parkingowych. Parking ten znajduje się za budynkami przy ulicy Limanowskiego, a wjazd na owy parking jest z ulicy Szpunara.
 


Parking w Wieliczce - NR 12
ul. Limanowskiego
 
Płatny parking w centrum Wieliczki. Parking średnich rozmiarów z wyznaczonymi miejscami parkingowymi wyłożony kostką.
  35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022