.
Opublikowano: 2024-01-31

Pomysł na ferie: wyprawa w głąb ziemiJedni już cieszą się feriami, drudzy niecierpliwie odliczają dni do upragnionego zimowego wypoczynku. Dwa tygodnie to mnóstwo czasu i warto spędzić je aktywnie. Z aurą bywa różnie, niemniej jest takie miejsce, które zapewnia mnóstwo atrakcji niezależnie od pogody: Kopalnia Soli w Wieliczce.


Trasa Turystyczna

Spacer to zawsze dobry pomysł, szczególnie podziemny absolutnie olśniewającą Trasą Turystyczną. Solankowe jeziora jak z bajki, monumentalne drewniane obudowy, zachwycająca kaplica św. Kingi to wspaniały widok. Warto pamiętać, że Kopalnia Soli „Wieliczka” należy do pierwszych 12 miejsc i obiektów wpisanych w roku 1978 na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Trasa Turystyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Przydadzą się jednak wygodne buty i siła do pokonania dystansu ok. 3,5 km. Pod ziemią panuje przyjemna temperatura 17-18 stopni C.Z myślą o najmłodszych turystach powstał dedykowany im wariant zwiedzania. „Śladami legend” to propozycja dla małych (ale ci duzi też będą dobrze się bawić!) miłośników bajek i baśni. Pełna niespodzianek wycieczka zaostrza apetyt. Na głębokości 125 m znajduje się restauracja, która serwuje pyszne dania i desery. Pod ziemią nawet niejadek zaskoczy opiekunów wilczym apetytem. Smakołyków, nie tylko ze szczyptą wielickiej soli, można też spróbować na powierzchni w Restauracji Grand Sal lub w „Bistro Posolone” (tu zjemy fenomenalną włoską pizzę).

Trasa Górnicza

Jeśli ktoś chciałby na własnej skórze przekonać się, na czym polega praca pod ziemią, powinien wybrać się na Trasę Górniczą. Ten szlak to prawdziwa gratka dla amatorów przygód oraz śmiałków nie lękających się wyzwań. Pod okiem górnika-przodowego turyści zdobywają pierwsze górnicze szlify – wędrują po zabytkowych wyrobiskach, wykonując po drodze rozmaite zadania. Zwiedzanie rozpoczyna się w centrum Wieliczki, w XIV-wiecznym szybie Regis. Wyprawę poprzedza szkolenie z bezpiecznego zachowania w podziemnych wyrobiskach. Śmiałkowie otrzymują ochronne ubrania, hełmy, lamy oraz pochłaniacze. Dopiero tak wyposażeni mogą wyruszyć na dół. Trasa Górnicza jest dostępna dla dzieci pod warunkiem, że mają ukończone 10 lat.

Tradycja przekazała, że jednym z pierwszych gości zwiedzających wielicką kopalnię był Mikołaj Kopernik. Historia udokumentowała wizyty takich, znanych z podręczników, znakomitości jak Staszic, Paderewski, Piłsudski, Chopin, Matejko, Orzeszkowa. Kopalnia Soli „Wieliczka” ma ponad 700 lat i niezmiennie od wieków wzbudza zachwyt. Warto ją odwiedzić w te ferie.


Pomysł na ferie: wyprawa w głąb ziemi - zobacz zdjęcia35 lat Orkiestry Dętej Podstolice  
Data: 25.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

25 września w hali sportowej Solnego Miasta odbędzie się koncert jubileuszowy Orkiestry Dętej „Podstolice”, podsumowujący 35 lat działalności orkiestry.
35 lat Orkiestry Dętej Podstolice
Wehikuł Czasu 2022  
Data: 18.09.2022
Lokalizacja: Wieliczka

18 września Mediateka-Biblioteka Miejska w Wieliczce zaprasza na kolejną, trzecią już edycję „Dnia z Historią Średniowiecza – Wehikuł Czasu”. Tym razem przybliżymy historię schyłku średniowiecza, jakim był wiek XV.
Wehikuł Czasu 2022